„E mai rău decât am crezut!” Claudiu Petrila, cu moralul la pământ după Rapid – Dinamo 1-1: „Fanii nu mai au răbdare cu noi”

„Eu nu pot antrena Rapidul în liga a II-a pentru că am o carieră în spate”

„Rapidistul Şumudică a murit”

Reacţia fanilor vine după ce Neil Lennon a cedat la conferinţa de presă şi l-a arătat cu degetul pe Marius Şumudică. Fostul atacant al giuleştenilor anunţase că a discutat cu Dan Şucu şi că va fi viitorul antrenor al Rapidului.

Chiar dacă i-au cerut demisia nord-irlandezului Lennon, în ultimele meciuri, acum au părut a schimba tabăra şi au dat de înţeles că nu îl vor pe Marius Şumudică antrenor la Rapid.

Rapid – Dinamo 1-1

Pe Giuleşti, în derby-ul cu Dinamo, antrenorul gazdelor, Neil Lennon, a început meciul ca de obicei, fără Săpunaru, iar rapidiştii au avut cea mai mare ocazie a primei reprize – bara lui Gojkovic, din minutul 44. După pauză, Homawoo l-a faultat în careu pe Gojkovic şi, după verificarea VAR, arbitrul Iulian Călin a dictat penalti. Petrila a transformat în minutul 53, deschizând scorul.

După numai patru minute portarul gazdelor, Siegrist, a intervenit foarte bine la Selmani. Petrila a trecut pe lângă majorarea scorului, în minutul 74, dar Golubovic a fost la post. După numai un minut Cristian Ignat l-a tras de tricou, în careu, pe Selmani, şi, după verificarea VAR, s-a dictat penalti pentru Dinamo. Selmani a transformat şi alb-roşii au egalat. În cele din urmă acesta a fost scorul final în derby, 1-1, şi Dinamo e pe locul al treilea în clasament, cu 9 puncte. Rapid este pe locul 11, cu 5 puncte, giuleştenii rămânând singura echipă fără victorie din Superligă.

RAPID: Siegrist – Braun, Paşcanu, C. Ignat, Borza – Kait, Gojkovic (El Sawy 85), Diogo Mendes (Oaidă 76) – Papeau (R. Pop 46), Jambor (Burmaz 76), Petrila. ANTRENOR: Neil Lennon