Deschamps recunoaște, după calificarea Franței în semifinalele Euro 2024: ”Putea câștiga oricare dintre echipe!”

Cristiano Ronaldo și-a luat rămas bun de la Campionatul European cu o înfrângere în sferturi, la loviturile de departajare, împotriva uneia dintre marile favorite la trofeu.

Starul lusitan se afla la al șaselea, și ultimul, Euro și nu l-a încheiat așa cum și-ar fi dorit. Prestațiile sale în Germania au fost mai mult decât dezamăgitoare, iar acesta revine acasă fără gol marcat la turneul final.

Cristiano Ronaldo, ieșit pe ”ușa din spate” de la Euro 2024

Partida dintre cei doi ”granzi” a fost lipsită de ritmul sau ocaziile avute de alte partide de la Campionatul European, iar, după ce timpul regulamentar, dar și prelungirile s-au încheiat cu același scor, s-a ajuns la penalty-uri.

Franța a executat prima și nu a făcut nicio greșeală, în timp ce Joao Felix a ratat pentru portughezi, la a treia execuție, astfel că jucătorii pregătiți de Didier Deschamps s-au impus cu 5-3.

În urma partidei, selecționerul francez a oferit o primă reacție, vorbind despre efortul depus de fotbaliștii săi pentru calificare.

Didier Deschamps: ”Detaliile decid totul”

A fost un meci foarte tensionat și strâns. Ar fi putut să câștige oricare dintre echipe, chiar dacă am avut un final mai bun de prelungiri.

Detaliile decid totul până la urmă. Sunt foarte fericit pentru grup, jucătorii s-au împins până la limită și au reușit să ne aducă unde trebuia”, a spus Didier Deschamps, pentru Bein Sports.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.