„De ce antrenor are nevoie Rapid?” Bogdan Lobonţ, reacţie sinceră după Sepsi – Rapid 3-2. Ce a spus despre Mircea Lucescu

„De ce antrenor are nevoie Rapid? Bogdan Lobonţ, reacţie sinceră după Sepsi – Rapid 3-2. Ce a spus despre Mircea Lucescu

Bogdan Lobonţ, reacţie sinceră după Sepsi – Rapid 3-2

Bogdan Lobonț, în timpul unei conferinţe / Profimedia

Bogdan Lobonţ a avut o primă reacţie după meciul Sepsi – Rapid, scor 3-2, din penultima etapă a play-off-ului. Antrenorul interimar al giuleştenilor a vorbit despre criza uriaşă de la echipă. Alb-vişiniii au pierdut şi la Sfântu Gheorghe şi nu mai pot evita clasarea pe locul 6.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rapid a condus la Sfântu Gheorghe după golul marcat de Petrila, în minutul 17. Până la pauză, gazdele au marcat de trei ori. Debeljuh a reuşit „dubla”, iar Alimi a înscris în minutul 45+1. Coşmarul alb-vişiniilor a continuat în repriza secundă. Golgheterul Albion Rrahmani a ratat un penalty. Burmaz a redus din diferenţă, dar Rapid nu a putut să obţină vreun punct. Echipa lui Dan Şucu rămâne cu un singur punct obţinut în play-off.

Lobonţ aşteaptă finalul sezonului pentru a i se decide viitorul. A vorbit şi despre zvonurile că în locul lui ar putea veni Mircea Lucescu sau Martin O’Neill.

Cele mai citite

Nu e prea bună, scenariul se repetă şi ăsta nu e un lucru bun. Atât cu Universitatea Craiova, la CFR la fel, astă seară la fel. Din păcate suferim şi din punct de vedere tehnic, la ultima fază, la finalizare. Nu rămâne decât să muncim în continuare. Nici nu mai ştiu câte goluri trebuie să marcăm în deplasare ca să câştigăm. Responsabilitatea e a mea! Ştiu ce e în sufletul lui Rrahmani, ştiu ce e în sufletul unui jucător care ratează într-un moment cheie al meciului un penalty.

Este foarte mult de lucrat. Ofensiv jucăm bine, ajungem bine în faţa porţii, ducem bine mingea în ultima treime, dar suferim pe faza defensivă. Ştim ce avem de lucrat.

(Ce e de făcut în această vară?) Clubul ştie foarte bine ceea ce e de făcut. Cu siguranţă o să facă. Am avut dialog tot timpul, cu siguranţă o să facă. Rapid merită mult mai mult.

(Reporter: Se vorbeşte despre Mircea Lucescu, Şumudică, de un antrenor străin… de ce antrenor are nevoie Rapid?) Cu siguranţă dacă vine nea Mircea Lucescu va aduce un plus de valoare, aduce principii sănătoase, acesta este drumul. Asta încercăm şi noi, ce am acumulat în Olanda, Italia. Nu poţi să construieşti totul peste noapte, e nevoie de răbdare„, a declarat Bogdan Lobonţ la digisport.ro.

Sepsi – Rapid 3-2

Rapid Bucureşti rămâne fără victorie în play-off după o nouă înfrângere, a opta, suferită în cele noua partide disputate până acum. Portarul giulestean Ungureanu a avut o primă intervenţie bună la şutul lui Marius Ştefănescu, din minutul 15, însă oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 17, când Petrila a marcat primul său gol din ultimele şapte luni şi Rapid conducea cu 1-0. Gazdele au replicat repede, restabilind egalitate în minutul 21, prin lovitura de cap a lui Debeljuh. Acelaşi jucător a marcat golul din minutul 39, prin care covăsnenii au preluat conducerea, pentru ca Alimi să stabilească scorul primei reprize, 3-1 pentru Sepsi, cu golul din minutul 45+1.

Reclamă 4 / 0/3

Partea secundă a meciului a început cu lovitura de pedeapsă obţinută de Rapid, după henţul în careu al lui Renţa, însă Albion Rrahmani a executat, prost, pe centru şi Niczuly a apărat. Elevii lui Lobonţ au reuşit să înscrie în minutul 63, prin Burmaz, iar pe final, în al cincilea minut de prelungire, VAR-ul a anulat un gol al lui Aganovic, pentru fault în atac, şi Sepsi s-a impus cu 3-2. Cele două echipe rămân pe ultimele două locuri din play-off. Sepsi este pe 5, cu 34 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a şasea, cu 29 de puncte.

SEPSI: Niczuly – Oroian (Renţa 46), D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – C. Matei (Aganovic 66), Alimi, Kallaku (Fl. Ştefan 78) – K. Varga (R. Varga 78), Debeljuh, M. Ştefănescu. ANTRENOR: Bernd Storck

RAPID: B. Ungureanu – Onea, Dr. Grigore (Săpunaru 43), P. Iacob, Borza – Kait (Papeau 84), Oaidă, Petrila (Funsho Bamgboye) – E. Krasniqi, A. Rrahmani (Hasani 60), Burmaz. ANTRENOR: Bogdan Lobonţ

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 90+4

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran – Romică Bîrdeş, Mihăiţă Necula – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Florin Andrei – Daniel Mitruţi

Observator: Adrian Vidan