Corvinul – Astana 0-0. Echipa lui Florin Maxim „atacă” play-off-ul Conference League

Antrenorul lui Rijeka a fost ironic după victoria cu Corvinul Hunedoara. Câştigătoarea Cupei României a fost eliminată din turul 2 preliminar Europa League, după înfrângerea de pe terenul croaţilor, scor 0-1.

Antrenorul Zeljko Sopic a avut însă un discurs tăios la adresa formaţiei lui Florin Maxim. El consideră că hunedorenii puteau încasa şapte goluri în prima repriză şi a acuzat arbitrajul.

Sopic a fost nemulţumit de faptul că portarul său s-a accidentat în urma duelului cu Sergiu Buş şi că atacantul român nu a fost sancţionat. Pe finalul discursului său, el i-a ironizat pe cei de la Corvinul, spunând că echipa sa a avut noroc şi că hunedorenii au fost de zece ori mai buni:

„Prima repriză a fost doar 1-0, iar pe final a trebuit să ne salvăm. Așa este în fotbal. Adversara noastră poate fi fericită că nu a primit șapte goluri în prima repriză. În a doua parte, s-a petrecut un moment crucial, când portarul nostru Martin Zlomislic s-a accidentat. I-a fost spartă arcada, are o tăietură mare de șapte-opt centimetri. Asta ne-a afectat. Conform noului regulament, îți ceri scuze și totul este în regulă.

Am luptat împotriva curentului, nu este o scuză, dar este simplu. Într-o zi normală, împotriva unui astfel de adversar, trebuie să marchezi patru-cinci goluri, pentru că ne-am creat ocazii. Nu am reușit să profităm. Știm că asta este o problemă și vom încerca să reparăm.

Apoi, s-a instalat nervozitatea, adversara a prins avânt. Nu sunt nemulțumit de a doua repriză. Am avut noroc, ei au fost de zece ori mai buni, simțiți-vă liberi să scrieți asta”, a declarat Zeljko Sopic, potrivit telegram.hr.