Ciprian Deac a surprins pe toată lumea, după CFR – Dinamo: ”Am slăbit 3 kilograme”

• SuperLiga: FC BotoșaniOțelul Galați, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul PloieștiGloria Buzău, luni, 21:30, DGS 1

Golurile din meciul jucat pe stadionul Doctor Constantin Rădulescu au fost înscrise de Ciprian Deac (minutul 42 – penalty), Daniel Bîrligea (minutul 52) și Panagiotis Tachtsidis (minutul 90+3) pentru ardeleni, respectiv Cătălin Cîrjan (minutul 14) și Hakim Abdallah (minutul 34) pentru ”alb-roșii”.

Ciprian Deac: ”Am slăbit 3 kilograme, am început meciul cu 74 și am ajuns la 71”

Ciprian Deac (38 de ani), mijlocașul CFR-ului care a marcat din penalty, a subliniat că jocul ardelenilor a avut de suferit în această seară din cauza lipsei de ritm, a omogenității lotului și a temperaturii foarte ridicate înregistrate la nivelul gazonului.

De asemenea, veteranul a dezvăluit că. pe fondul efortului depus pe teren și a căldurii excesive din timpul meciului, a slăbit nu mai puțin de 3 kilograme în cele 90 de minute în care s-a aflat pe gazon (de la 74 la 71 de kilograme).

”Ne așteptam la un meci greu, primul oficial din acest sezon. Se vede că nu este ritm, s-au făcut multe greșeli simple. E bine că am revenit de la 0-2 și mă bucur că această echipă a avut încredere. Am început meciul foarte slab, probabil și de la căldură, dar asta nu e o scuză. A fost un ritm mult mai scăzut.

Am slăbit 3 kilograme, am început cu 74 de kg și am ajuns la 71. Este foarte cald, pierzi foarte multă apă. E bine că am debutat cu dreptul. Adevărata față a tuturor echipelor se va vedea după 3-4 meciuri.

S-au făcut foarte multe schimbări. Unii dintre jucători sunt în urmă cu pregătirea. Era normal să fie Dan Petrescu supărat la pauză, dar spune multe faptul că am revenit de la 0-2”, a spus Deac, la flash-interviu.