CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-2. Koljic și Mitriță au adus victoria oltenilor! Ardelenii au jucat în 10 din prima repriză

28.07.2024, 23:55

• SuperLiga: UTA Arad – U Cluj, luni, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul – Rapid, luni, 22:00, DGS 1

CFR Cluj a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-2, în derby-ul etapei a 3-a din SuperLiga

• Partida dintre cele două formații a putut fi văzută pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-2. Oltenii au câștigat derby-ul etapei cu numărul 3

Meciul a fost foarte echilibrat la început, dar partida a început să încline în favoarea Craiovei odată cu eliminarea lui Mohammed Kamara din minutul 45 al partidei.

Imediat după pauză, oltenii au ieșit mai bine de la vestiare și au profitat de avantajul numeric, iar Elvir Koljic a punctat în minutul 52 al partidei printr-o lovitură de cap excelentă.

Oltenii au mai avut un gol anulat prin Alex Crețu, în minutul 67, după ce Oshima a comis un fault cu câteva secunde înainte.

Clujenii au nimerit bara în prelungiri, iar elevii lui Costel Gâlcă au dat lovitura și au mai punctat o dată, prin Mitriță.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe prima poziție, cu 7 puncte și golaveraj +4. De partea cealaltă, CFR Cluj a rămas pe locul 8, dar are un golaveraj de -1.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-2

Înaintea partidei din Gruia, cele două echipe vin după două rezultate modeste înregistrate în cupele europene. Dacă ardelenii au remizat, pe teren propriu, scor 0-0, cu bielorușii de la Neman Grodno, oltenii au pierdut, în deplasare, 0-2, în fața slovenilor de la Maribor.

Astfel, este de așteptat ca în meciul direct din această seară cei doi antrenori să nu introducă pe teren cele mai bune formule de start, pentru a odihni o parte dintre titulari pentru meciurile retur din Conference League, care se anunță unele complicate.

În primele două etape din acest sezon de SuperLigă, atât CFR, cât și Universitatea Craiova au obținut câte 4 puncte (ardelenii au învins-o pe Dinamo, scor 3-2, și au remizat cu Rapid, 2-2 / oltenii au remizat, 0-0 cu Hermannstadt și au învins UTA Arad, 4-2).

CFR Cluj nu s-a mai impus în Gruia în fața Universității Craiova din septembrie 2022, când ardelenii îi învinseseră pe olteni cu scorul de 2-0. De atunci, au mai avut loc trei meciuri pe terenul vicecampioanei României: două s-au terminat la egalitate, iar Craiova a obținut un succes.

Echipe probabile

CFR Cluj: Sava – Thaqi, Kresic, Ilie, Abeid – Artean, Keita, Muhar – Kamara, Michael, Deac

Rezerve: Hidrich, Gal, Camora, Fica, Filip, Korenica, Lucaci, Nkolo, Mogoș, Tachtsidis, Păun

Antrenor: Dan Petrescu

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Maldonado, Ndong – Oshima, Mekvabishvili – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic

Rezerve: S. Lung – Crețu, Bancu, Houri, Badelj, Căpățână, Sierra, Barbu, Baiaram, Gașpăr, Mora, A. Ivan

Antrenor: Costel Gâlcă

VIDEO Rezumat CFR Cluj – Neman Grodno, scor 0-0