Calificare ”miraculoasă”! A pierdut turul la 9 goluri, dar a reușit ”remontada” și va juca în Final Four

• SuperLiga: Farul – Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr – Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Nemții au reușit o revenire spectaculoasă, după ce în prima manșă a duelului cu Montpellier au pierdut la nu mai puțin de 9 goluri diferență, scor 30-39.

Kiel, calificare istorică în Final Four-ul EHF Champions League

Părea o misiune imposibilă, însă cei de la Kiel au făcut un meci perfect în returul de acasă.

Echipa din Germania a avut un start ezitant de partidă, dar la pauză au reușit să conducă cu scorul de 17-12.

Montpellier a clacat în repriza secundă, iar Kiel a marcat gol după gol. Cu 3 minute înainte de final, nemții au restabilit egalitatea la general, iar mai apoi au reușit să mai marcheze încă un gol.

Scorul final a fost 31-21, iar Kiel a ajuns pentru prima dată în ultimii 10 ani în Final Four.

• Aalborg, Magdeburg și Barcelona sunt celelalte echipe calificate în penultimul act al competiției disputate la Koln.

Etichete: liga campionilor , champions league , montpellier , kiel , handball