”Câinii” au tras concluzia după remiza de la Iași: ”Nu facem înmormântare”

• Conference League: Astana – Corvinul, miercuri, 17:00, DGS 1

• Conference League: CFR Cluj – Maccabi Petach Tikva, joi, 20:00, DGS 1

Dinamo a deschis rapid scorul în Copou, prin kosovarul Astrit Selmani (3 – penalty). Tot el fusese faultat de fundaşul Nicolas Samayoa în careu, după 20 de secunde de joc, în urma unei gafe a guatemalezului.

Cătălin Cîrjan, după Poli Iași – Dinamo 2-2: ”Nu facem înmormântare”

Gazdele au egalat după zece minute, printr-un şut expediat de Mihai Bordeianu (13), de la circa 30 de metri, deviat de Eddy Gnahore. Poli Iaşi a intrat în avantaj la pauză, după ce Nicolas Samayoa şi-a răscumpărat greşeala şi a marcat după un corner (45+4).

Dinamo a egalat prin autogolul lui Todor Todoroski (57), care a respins nefericit în propria poartă centrarea lui Maxime Sivis. La flash-interviu, Raul Opruț, fundașul ”Câinilor”, a transmis că rezultatul a fost unul echitabil și a anunțat că echipa sa merge cu gândul la victorie în etapa următoare, pe terenul celor de la Rapid. Cătălin Cîrjan, colegul lui Opruț, a avut un discurs în aceeași direcție.

A fost un meci greu, am avut 3 jucători accidentați, ne pare rău pentru ei. A fost o deplasare grea. Am făcut o repriză a doua destul de bună, sper să jucăm tot așa. Ne-a spus (n.r.- antrenorul, la pauză) să fim mai agresivi, să câștigăm duelurile.

Am egalat, am avut ocazia să facem 3-2 la bara lui Bordușanu. Normal că puteam să câștigăm la Iași, am început de la 1-0. Puteam să și pierdem, ca să fiu sincer, au avut și ei câteva situații, dar trebuie să luăm acest punct ca atare. Ne așteaptă un derby în Giulești, mergem acolo să câștigăm.

Un început de sezon destul de bun, se putea mai mult, dar suntem fericiți. Nu trebuie să ne gândim că dacă facem câteva meciuri bune suntem în play-off. Avem încredere, cred că am făcut o muncă destul de bună până acum”, a spus Opruț.

Am făcut o partidă bună. Am avut niște momente grele după 1-0, nu știu ce s-a întâmplat cu noi. Am lăsat adversarul să ne domine, dar apoi am revenit și puteam câștiga jocul. Am venit să câștigăm, nu cu gândul la egal, dar ăsta e fotbalul. Nu facem înmormântare că am făcut un egal la Iași”, a declarat Cătălin Cîrjan.

VIDEO Rezumat Poli Iași – Dinamo 2-2