Basarab Panduru i-a pus la zid pe „câini” după Dinamo – FCSB 0-2: „N-au făcut absolut nimic”

Basarab Panduru i-a pus la zid pe „câini după Dinamo – FCSB 0-2: „N-au făcut absolut nimic

Basarab Panduru i-a pus la zid pe “câini” după Dinamo – FCSB 0-2: “N-au făcut absolut nimic”

Basarab Panduru / Captură Orange Sport

Basarab Panduru i-a pus la zid pe „câini” după Dinamo – FCSB 0-2. Campioana României s-a impus în derby-ul de pe Arena Naţională, graţie golurilor marcate de Daniel Bîrligea şi Alexandru Musi.

În urma acestui succes, formaţia roş-albastră a revenit pe locurile de play-off şi a depăşit-o pe Dinamo, care este acum pe locul 7. Echipa lui Kopic a încheiat astfel seria de patru meciuri fără înfrângere.

Basarab Panduru a taxat jocul prestat de dinamovişti în derby-ul cu FCSB. În ciuda jocului bun arătat în acest campionat, „câinii” nu au reuşit să dea pe poartă în meciul de duminică seară.

Mai mult, fostul internaţional român le-a reproşat lui Politic şi Cîrjan, jucători care speră să ajungă pe viitor la naţională, că nu au făcut mai multe în faţa campioanei României:

„Dinamo nu este slabă, dar în seara asta a fost. Mult sub ce credeam noi. Tot meciul nu reuşeşti să dai un şut pe poartă. În minutul 86, era 2-0 pentru FCSB la şuturi pe poartă. FCSB a gestionat bine rezultatul.

În față, în afară de Selmani, care a mai mișcat ceva, nici Politic, Milanov, Cîrjan n-au făcut mai nimic, mult sub nivelul meciului. Am vrut să-i văd, pentru că dacă vrei să bați la ușa echipei naționale, atunci fă ceva…n-ai făcut nimic.

Toți care au intrat la Dinamo n-au făcut absolut nimic. Politic n-a trecut de Dawa”, a declarat Basarab Panduru, la primasport.ro.

Cătălin Cîrjan, declaraţii tari după Dinamo – FCSB 0-2

Cătălin Cîrjan a avut o serie de declaraţii tari, după Dinamo – FCSB 0-2, meci pierdut de alb-roşii în faţa a 45.000 de fani prezenţi pe Arena Naţională. Fostul jucător al Rapidului susţine că echipa nu a respectat tactica stabilită la pauza derby-ului.

„Dezamăgitor. Ne doream mult mai mult, ne-am pregătit bine, am vorbit mult despre acest derby. Am început bine, dacă înscriam, jocul era altul. Ei au marcat din nimic, după care noi am făcut un joc slab în a doua repriză, nu ne-am mai creat ocazii.

În prima repriză nu au avut nimic în plus față de noi, dar în a doua au arătat că au experiență și că sunt o echipă bună.

La pauză vorbim că mergem peste adversar, că nu ne retragem… o să vorbim cu mister și o să facem o analiză. Ne-am simțit foarte bine, jucăm fotbal pentru astfel de meciuri, au fost incredibili. Le mulțumim fanilor că au venit, dar ne pare rău că nu i-am bucurat”, a spus Cîrjan, la finalul meciului.