Așa arată dezastrul pentru Real Madrid! Ce spun statisticile după prima repriză a finalei Champions League

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Înaintea fluierului de start al duelului din Anglia, majoritatea oamenilor din fotbalul mondial au declarat că îi consideră favoriți cerți pe ”los blancos” să pună mâna pe trofeul suprem al Ligii Campionilor.

Însă, se pare că statutul de mega-favorită a lui Real Madrid în fața celor de la Borussia Dortmund și-a pus amprenta într-un mod negativ asupra fotbaliștilor pregătiți de Carlo Ancelotti (64 de ani), care au făcut o primă repriză ”de uitat” pe Wembley.

Real Madrid, dominată la toate capitolele de Borussia Dortmund în prima repriză din finala Champions League

Într-un mod surprinzător (în contextul diferenței de valoare și a formei arătate din ultima perioadă), în primele 45 de minute ale finalei Champions League s-au aflat față în față o Borussia Dortmund dezinvoltă, care a atacat în valuri și a avut o sumedie de ocazii la poarta lui Thibaut Courtois (32 de ani) și o Real Madrid ”speriată” și dezorientată, care nu a putut să-și creeze o situație clară de a înscrie în primul act al partidei.

Potrivit statisticilor, la capitolul ”ocaziilor de poartă”, Dortmund a condus-o pe Real Madrid cu 7-3 la capătul primei reprize. Însă, ”Galacticii” nu au reușit să expedieze niciun șut pe spațiul porții lui Gregor Kobel (26 de ani), în timp ce nemții au avut două șuturi extrem de periculoase între buturile lui Thibaut Courtois.

La capitolul ”șuturilor pe lângă poartă”, trupa pregătită de Edin Terzic (41 de ani) s-a aflat, din nou, peste formația lui Carlo Ancelotti: 5 șuturi pe lângă au trimis germanii, în timp ce spaniolii doar două.

În afara acestor șuturi, Borussia Dortmund a reușit să-și creeze o ocazie imensă de a marca în minutul 23 prin atacantul Nicklas Fullkrug (31 de ani), care, din poziție ideală, a trimis în bară (care nu se pune la statistici nici la capitolul ”șuturi pe poartă”, nici la cel al ”șuturilor pe lângă poartă”).

La capitolul ”cornere”, care arată implicarea ofensivă a echipelor, germanii au condus cu 5-1 în fața spaniolilor după primele 45 de minute.

Însă, în ciuda dominării pe care au avut-o cei de la Borussia Dortmund în fața lui Real Madrid în prima repriză, cele două echipe au intrat la cabine la scorul de 0-0.

VIDEO cu ratarea lui Nicklas Fullkrug din minutul 23 al finalei Borussia Dortmund – Real Madrid

Etichete: real madrid , champions league , borussia dortmund , statistici