Andrei Prepeliță, dezamăgit după ce Gloria Buzău a fost umilită de Universitatea Craiova: ”Foarte multe greșeli!”

A fost spectacol în Bănie, la meciul dintre Universitatea Craiova și Gloria Buzău. Oltenii au deschis scorul în minutul 35, prin Denis Maldonado, 10 minute mai târziu a înscris și Ștefan Bană, iar Alex Mitriță și-a trecut numele pe tabela de marcaj în minutul 63.

Constantin Budescu, introdus de Andrei Prepeliță la pauză, a înscris un gol superb, din voleu, în minutul 63, dar oltenii au continuat spectacolul pe Ion Oblemenco, Anzor Mekvabishvili și Mihai Căpățînă trecându-și și ei reușite în cont.

Andre Prepeliță, nemulțumit după eșecul cu Universitatea Craiova: ”Au fost greșeli”

După meci, Prepeliță a făcut o analiză amplă asupra jocului prestat de fotbaliștii pe care îi pregătește. Antrenorul a declarat că lotul său nu este gata încă și s-a arătat nemulțumit de greșelile pe care jucătorii săi le-au făcut în timpul meciului.

”A fost un fotbal jucat pe momente, în primele 35 de min Craiova nu și-a creat multe faze și jocul era echilibrat. A fost o fază fixă interpretată greșit de Tescan, după pauză am încercat să schimbăm puțin, nu mai aveam ce să pierdem. Sunt jucători care au nevoie de minute, Budescu, Ion…măcar să ne alegem cu ceva din jocul ăsta. Dacă nu ești atent împotriva unei echipe cu calitate, greșelile la nivelul ăsta fac diferența, învățăm după acest eșec, din punctul meu de vedere lotul nu e definitivat.

În momentele astea jucătorii trebuie să țină capul sus, după meciuri reușite e ușor să vorbești, astea sunt momente dificile, vom analiză meciul foarte bine, față de meciul cu Rapid au fost multe greșeli pe poziționare, știam că ei pleacă din linia a 2 a cu jucători și noi nu jucăm la ofside, multe greșeli au venit din greșeli de genul. Dragoș Grigore încă nu e la cel mai înalt nivel, are câteva zile de când se antrenează cu noi, mai dorim un fundaș, un atacant.

(n.r. despre golul înscris de Budescu) Budi a intrat bine, n u l-am introdus de la început pentru că știam că rezistăm la început, el e un jucător care dacă nu are mingea nu poate să ajute echipa foarte mult. În a doua repriză am încercat cu el în spatele atacantului, felicitări, e important că ceilalți să îl pună în valoare”, a spus Andrei Prepeliță.

Răilean: ”Trebuie să muncim”

De asemenea, portarul Dorin Răilean a declarat că meciul a fost unul echilibrat în prima repriză, însă oltenii au avut o prestație mai solidă în repriza secundă. Jucătorul a făcut totuși apel la calm, având în vedere că au trecut doar 6 etape din campionat.

”Dacă ați văzut prima repriză, până la un moment dat a fost un joc egal și s-a schimbat în ultimele 7 minute. Am știut că sunt buni pe fazele fixe, aveam nevoie de mai multă concentrare pe final de primă repriză.

(n.r. despre ultimul gol încasat) A fost o centrare pe bară a două și stand pe linie când a mers mingea în bară, nu mi-a mai ajuns elan să ajung pe 6-7 metri să dau mingea, îmi cer scuze față de băieți.

Sunt multe goluri luate, dar sunt multe meciuri, părerea mea e că trebuie să ne luptăm mai mult cu alte echipe, dar știți că ei erau la un punct de prima echipă, noi nu trebuie să lăsăm mâinile jos, trebuie să muncim.

O să avem analiză, în dinamică meciului noi vedem altfel din teren, când analizăm e altceva, fiecare trebuie să analizăm. Mă bucur mult că am primit șansa să joc aici, o să mă chinui, o să îmi fac treaba, eu cred că nu e atât de rău, da, rezultatele sunt dure”, a spus portarul, după meci.

Echipele de start:

• Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu (cpt.) – Oshima, Mekvabishvili – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic
  • Rezerve: Lung jr. – Ndong, Căpățînă, Gașpăr, Zajkov, Badelj, Screciu, Houri, Mora, D. Barbu, Danciu, Baiaram
  • Gloria Buzău: Răilean – Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Akhmatov, Canadija – Dr. Tescan, D. Benzar, Cr. Dumitru (cpt.) – Matos
  • Rezerve: Greab, Horeboiu – Tavares, Sg. Pîrvulescu, I. Gheorghe, Budescu, Călin, Mihaiu, Dr. Grigore, Prejmereanu, Al. Stan, Gladun

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.