Connect with us

Alte Sporturi

Situație dezastruoasă la Poli Iași: ”S-a ajuns la 5 luni de neplată”

Situație dezastruoasă la Poli Iași: ”S a ajuns la 5 luni de neplată”

  • Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

  • Media: Digi Sport Special, luni, 18:00, DGS 1

Formația moldavă, care a terminat sezonul pe locul al 4-lea în grupa A a play-out-ului din Liga a 2-a, nu mai are bani și nu a mai plătit salariile angajaților deja de 5 luni! 

Despre situația critică prin care trece Poli Iași a vorbit și fostul mare internațional Tibor Selymeș (56 de ani), cel care a fost antrenorul echipei moldave în a doua parte a sezonului trecut. 

Tibor Selymeș: ”E o situație grea la Iași. S-a ajuns la 5 luni de neplată, e greu”

Tibor Selymes a spus că Poli Iași a ajuns la cinci luni de neplată. Fostul component al ”Generației de Aur” speră ca gruparea din Moldova să fie preluată în scurt timp de niște investitori străini care să salveze situația din punct de vedere financiar. 

În privința viitorului său la Iași, Tibor Selymeș a spus că în acest moment se află în discuții cu cei din conducerea clubului pentru prelungirea angajamentului. 

”Am plecat de la Poli Iași pentru că mi s-a terminat contractul, nu mai am nici la academie. Suntem în discuții și vom face un contract nou. E o situație grea la Iași. S-a ajuns la 5 luni de neplată, e greu. Fără bani nu se poate face nimic, din păcate.

Eu sper să se rezolve situație pentru că toată conducerea muncește, încearcă să rezolve toată situație. Să se finalizeze discuțiile cu investitorii străini care vor să preia. E important ca Iași să rămână în Liga 2”, a spus Tibor Selymes, la emisiunea Digi Sport Matinal. 

tibor selymes
Tibor Selymes / Foto: captură Youtube @FC POLITEHNICA IAȘI

Tibor Selymes a fost instalat pe banca lui Poli Iași în noiembrie 2025. În cele 15 meciuri avute pe banca moldovenilor, Selymes a înregistrat 6 victorii, două remize și 7 eșecuri. 

Poli Iași, echipă care și-a petrecut multe sezoane în primul eșalon al fotbalului românesc, traversează în acest moment unele dintre cele mai grele momente. 

Rămîne de văzut dacă va reuși și cum va reuși Poli Iași să evite dezastrul din punct de vedere financiar. 

Tony Da Silva, fost antrenor la Poli Iași, a devenit selecționerul Mali

Tony Da Silva (45 de ani), fost antrenor la Poli Iași, a devenit selecționerul naționalei din Mali.

Tehnicianul era liber de contract din noiembrie 2025, după despărțirea chiar de gruparea moldavă. 

”Este o mare onoare pentru mine să fiu numit selecționer al naționalei din Mali. Să fiu antrenorul unei echipe cu atât de mult talent și potențial este o responsabilitate pe care o accept cu mândrie.

Mali dispune de jucători de mare calitate și ocupă locul 52 în clasamentul mondial FIFA, ceea ce reflectă valoarea și progresul acestei echipe. Sunt motivat să contribui la dezvoltarea și succesul acestei naționale”, a spus Tony, pentru digisport.ro.

Clasament play-out Liga 2, grupa A

Captură de ecran 2026-06-21 103912
Clasament play-out Liga 2 / Foto: flashscore.ro

Etichete: liga 2 , iasi , poli iasi , tibor selymes , neplata


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi