SuperLiga

Dinamo-Oțelul 3-1, în etapa 26 din Superligă. ,, Câinii” sunt la a doua victorie consecutivă

Dinamo și Oțelul Galați s-au întâlnit pe Arcul de Triumf, în etapa cu numărul 26 din Superligă. Alb-roșii s-au impus cu scorul de 3-1 și ajung la a doua victorie consecutivă din 2024.

,,Câinii” au deschis scorul prin Dennis Politic, în minutul 3, după o fază la care defensiva oaspeților a fost total debusolată de combinația dinamoviștilor. Minutul 17 al partidei a adus golul de 1-1.Pop a transformat un penalty acordat de arbitrul Adrian Moroiță după consultarea sistemului VAR.

Dinamo a revenit în avantaj, în minutul 38 după golul marcat de Eddy Gnahore, după centrarea lui Hakim Abdallah.

Acelaș Hakim Abdallah a închis tabela în minutul 81 după ce a transformat fără emoții o lovitură de la 11 metri.

VIDEO cu rezumatul meciului:

După această partidă, Dinamo rămâne pe locul al 15-lea, cu 22 de puncte. De partea cealaltă, Oțelul este pe 11, cu 31 de puncte.

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Amzăr – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Goncalo, Selmani, Ilic, Iglesias, Bordușanu, Bani, Neagu, R. Grigore, Costin, N. Roșu,
Antrenor: Zeljko Kopic

Oțelul: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Pop, Bodișteanu
Rezerve: Rus, Yabre, Gaitan, Farcaș, Ghiocel, Tănasă, Zivulic, Adăscăliței, Jardan, Cîrjan, Rusevic, Pap
Antrenor: Dorinel Munteanu