Verdictul specialistului, după ce fanii au strigat ”hoții, hoții” în Unirea Slobozia – FCSB 2-2

• SuperLiga: U Cluj – Hermannstadt, duminică, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo-Petrolul, duminică, 22:00, DGS 1

Mihai Lixandru a deschis scorul în minutul 33, însă Filip Ilie a restabilit egalitatea trei minute mai târziu.

Darius Olaru a punctat în minutul 55, din penalty, dar formația antrenată de Adrian Mihalcea a reușit să smulgă un punct grație reușitei semnate de Andrei Dorobanțu în minutul 90.

Totuși, meciul a fost marcat de un moment controversat, și anume faza petrecută în minutul 51, la care FCSB a primit penalty. La marginea careului a avut loc un contact între Antoche și Olaru, iar în urma intervenției VAR, decizia luată în teren de arbitrul Vlad Balaban s-a menținut. Fanii gazdelor au început să strige ”hoții, hoții” după ce căpitanul FCSB-ului a înscris de la punctul cu var.

Verdictul lui Marius Avram: ”Eu spun că trebuie să se acorde o lovitură liberă. Ar fi fost o decizie, cum se spune în protocolul VAR, factuală”

Următoarea zi, specialistul Marius Avram a fost prezent în cadrul emisiunii Digi Sport Special, iar fostul arbitru român a analizat faza respectivă și a afirmat că FCSB nu trebuia să primească lovitură de pedeapsă.

”Începem direct cu faza la care s-a acordat lovitură de la 11 metri. Trebuie să lămurim ce spun legile jocului referitor la locul din care se execută o lovitură liberă. De obicei, la împingere, fault, locul din care se execută lovitura este locul în care are loc primul contact dintre cei doi jucători. Fiind vorba de o împingere, unde anume are loc primul contact? Diferă foarte mult ținere, care este singura excepție specificată în legile jocului, care chiar dacă începe în afară și se continuă în careu și îi dă drumul, se sancționează cu lovitură de pedeapsă.

Din ceea ce văd eu pe această reluare, singura pe care o avem, locul de început de contact dintre cei doi jucători este în afara suprafeței de pedeapsă. Nu reușesc să-mi dau seama dacă există un contact ulterior cu cotul, dar chiar dacă există, ele nu sunt faze distincte. Jucătorul împinge și apoi întinde brațul în mod natural pentru că l-a împins.

Aici e excepția din legile jocului. Deci dacă un jucător aflat în apărare începe să țină un jucător în afara careului și continuă să-l țină și în interiorul suprafeței de pedeapsă, arbitrul trebuie să acorde lovitură de la 11 metri. Este singura excepție, pentru că am vrut să o scot în evidență, dar nu este cazul aici.

Multă lume făcea analogie cu faza lui Ianis Hagi de la Campionatul European. În acea fază avem două faze complet diferite. În primă fază, un contact în afara careului, jucătorul își continuă înaintarea, după care mai are loc încă o piedică, deci sunt două complet diferite.

Aici este o împingere care în mod cert e în afară, iar apoi se continuă în interior, nu se vede o mișcare suplimentară a cotului. Dacă l-ar fi împins, nu cădea, iar apoi îl lovea cu cotul, erau două faze diferite. Aici îl împinge și din aceeași împingere e posibil să-l mai atingă, dar din acest unghi nu pot să-mi dau seama.

Ceea ce este foarte clar din ce văd aici e că faultul începe în afara suprafeței de pedeapsă, iar acela este locul din care ar trebui să fie executată lovitura liberă, și nu lovitura de pedeapsă.

Este foarte greu să-mi explic ce s-a întâmplat în camera VAR, pentru că nu putem vorbi despre o fază în care nu e ușor să-ți dai seama că începe afară. Dacă pui stop cadru se vede unde începe acțiunea.

Din această reluare, eu spun că trebuie să se acorde o lovitură liberă. Ar fi fost o decizie, cum se spune în protocolul VAR, factuală, nu mai are nevoie să-l cheme să vadă la VAR, trebuia pur și simplu să-i comunice că a fost în exterior, iar jocul să se reia cu lovitură liberă și cartonaș galben jucătorului”, a declarat Marius Avram.

VIDEO cu rezumatul meciului Unirea Slobozia – FCSB 2-2

Etichete: marius avram , unirea slobozia – fcsb , video unirea slobozia fcsb