Verdict dur dat de englezi în privința lui Radu Drăgușin, după ce Bayern Muchen a înscris trei goluri cu el pe teren

• Conference League: Astana – Corvinul, miercuri, 17:00, DGS 1

• Conference League: CFR Cluj – Maccabi Petach Tikva, joi, 20:00, DGS 1

Internaționalul român, la fel ca alți 7 colegi ai săi, a jucat doar prima repriză a partidei, în care bavarezii au înscris toate cele trei goluri.

Deși Kulusevksi a înscris în minutul 1 pentru Tottenham, nemții au marcat de trei ori până la intrarea la cabine, prin Dayot Upamecano (16), Serge Gnabry (31) și Thomas Muller (44). Echipa londoneză a redus din diferență în minutul, prin același Kulusevksi, însă nu a putut evita înfrângerea.

Ce au scris englezii despre Radu Drăgușin: ”L-a dezamăgit pe Ange Postecoglou” / ”Nu este o surpriză”

Englezii de la tottenhamhotspornews s-au pronunțat cu privire la modul în care a evoluat Radu Drăgușin cu Bayern Munchen, iar verdictul nu este deloc unul îmbucurător pentru stoperul român.

Aceștia au remarcat că după pauză, când ”Dragonul” a fost înlocuit cu Cristian Romero, echipa a arătat mult mai multă siguranță pe faza defensivă. Mai mult, englezii au subliniat că fundașul nostru nu a putut să-si câștige locul de titular în sezonul trecut și s-au legat de atitudinea acestuia, care n-a fost pe placul antrenorului.

• Radu Drăgușin a văzut și cartonașul galben în prima repriză, fiind singurul jucător avertizat atât din tabăra englezilor, cât și din cea a nemților.

“În ciuda unei intervenții remarcabile, l-a dezamăgit pe managerul Ange Postecoglou. Drăgușin a câștigat doar 33 la sută din duelurile purtate la sol și s-a chinuit în tentativa de a face față atacurilor lui Bayern. A comis două faulturi și a luat un cartonaș galben până la pauză, când a fost înlocuit cu Romero.

Nu este o surpriză, în condițiile în care sezonul trecut n-a reușit să-și câștige locul în primul unsprezece, bifând doar 4 titularizări și 5 apariții din postura de rezervă. În vreme ce și-a demonstrat abilitățile ofensive, fundașul central a lăsat de dorit în apărare.

Postecoglou va căuta fundași care își pun corpul în joc pentru Tottenham, chiar și într-un meci amical”, au scris englezii.

• Pentru Tottenham urmează un meci în deplasare cu Leicester, în prima etapă a noului sezon de Premier League, care va putea fi urmărit pe canalele Digi Sport. Partida este programată luni, 19 august, de la ora 22:00.

FOTO Radu Drăgușin și-a petrecut vacanța de vară în Bali, alături de iubita sa

Etichete: tottenham , bayern munchen , radu dragusin , tottenham bayern munchen , ange postecoglou