Variantă surpriză! ”Tricolorul” fără minut jucat la EURO 2024, propus titular în România – Olanda

• Media: Liga Digisport, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

Totuși, Edi Iordănescu a primit o lovitură grea pentru meciul din optimi, cu Olanda, programat marți, 2 iulie, de la ora 19:00, pe Allianz Arena din Munchen.

Selecționerul nu va putea conta pe Nicușor Bancu, fotbalist care a fost titular în banda stângă a apărării în toate cele trei meciuri din grupă.

Nicușor Bancu a văzut cartonașul galben în partida cu Slovacia, chiar înainte de pauză. A fost al doilea astfel de avertisment primit la acest turneu final de căpitanul Universității Craiova, după cel încasat în partida cu Belgia.

Florin Bratu, despre înlocuitorul lui Nicușor Bancu: ”Ar mai fi o soluție cu Mogoș pe poziția aceea”

Astfel, Edi Iordănescu trebuie să găsească o soluție pentru a-l înlocui, iar cea mai vehiculată variantă este Deian Sorescu, fotbalist care a mai evoluat la acest turneu final.

Totuși, Florin Bratu, fost internațional român, crede că și Vasile Mogoș, fără niciun minut la EURO 2024, poate reprezenta o variantă pentru selecționer.

”Ar mai fi o soluție cu Mogoș pe poziția aceea. Vom vedea ce se va întâmpla. Pe Sorescu l-a băgat mai sus, dar l-a introdus, probabil, pentru a-i da ritm. Și Mogoș și Sorescu sunt jucători de picior drept. Mogoș e mai fundaș decât Sorescu”, a declarat Florin Bratu, la Liga Digi Sport.

Tabloul optimilor de la EURO 2024

Meciul României cu Olanda se va disputa pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile Anglia – Slovacia și Elveția – Italia. Dacă ajunge în semifinale, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe.