UTA Arad – Petrolul Ploieşti 3-1! Echipa lui Mircea Rednic a jucat o repriză întreagă în 10 oameni

Meciul UTA Arad – Petrolul Ploieşti s-a încheiat 3-1. Primul duel din etapa cu numărul 12 a Ligii 1 a avut loc pe terenul echipei lui Mircea Rednic. Arădenii au spart ghinionul şi au obţinut prima victorie pe teren propriu, după ce primele cinci meciuri de pe Arena Francisc Neuman s-au încheiat la egalitate.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La 2-0 pentru gazde, în minutul 44, Kadiri a fost eliminaţi, iar „Bătrâna Doamnă” a evoluat în 10 oameni până la final. Chiar şi în aceste condiţii, jucătorii lui Mircea Rednic au obţinut cele trei puncte.

Echipa UTA Arad a învins vineri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Petrolul Ploieşti, în primul meci al etapei a 12-a din Superligă, notează news.ro.

La Arad, ploieştenii au marcat primul gol al întâlnirii, dar… în propria poartă, prin Huja, în minutul 32. După numai şase minute gazdele au înscris pentru 2-0, când Cîmpanu a transformat o lovitură liberă. Elevii lui Rednic au rămas în zece după eliminarea lui Kadiri, din minutul 44, iar ploieştenii au redus din diferenţă în minutul 53. Grozav a şutat, portarul Popa a respins şi Tudorie a reuşit să înscrie.

Arădenii şi-au refăcut avantajul însă după numai patru minute, Hrezdac stabilind scorul final din centrarea lui Costache. UTA s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 7, cu 15 puncte, în timp ce Petrolul are 18 puncte şi se află pe poziţia a patra.