Universitatea Craiova, înfrângere în primul amical al verii + Alexandru Mitriță s-a accidentat

• Media: Liga Digi Sport, luni, 16:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 18:30, DGS 1

În acest stagiu de pregătire, oltenii pregătiți de Costel Gâlcă (52 de ani) se vor antrena intens și vor disputa mai multe meciuri amicale, în care să-și testeze capacitățile tehnice și fizice.

În cursul zilei de duminică (23 iunie), Universitatea Craiova a disputat prima partidă de pregătire din acest cantonament, iar rezultatul final nu a fost unul pe placul formației din Bănie.

Universitatea Craiova a pierdut cu Pafos, scor 1-2, în primul amical al verii. Alexandru Mitriță s-a accidentat

Universitatea Craiova a pierdut, scor 1-2, în fața ciprioților de la Pafos, în prima partidă de pregătire din această vară. Unicul gol al oltenilor a fost marcat de atacantul bosniac Elvir Koljic în minutul 6. De partea cealaltă, ciprioții au înscris prin Pedro Pelagio (minutul 12) și Patrick Twumasi (minutul 81).

Alexandru Mitriță s-a accidentat în amicalul cu Pafos

Dincolo de înfrângerea suferită pe teren, oltenii au avut parte de încă un moment neplăcut, chiar în primele minute ale partidei. Concret, Alexandru Mitriță (29 de ani), cel mai bun jucător al Universității Craiova în sezonul trecut, a fost lovit de un adversar și a ieșit accidentat de pe gazon, la scurt timp după ce Pafos a marcat golul egalizator.

În acest caz, Costel Gâlcă a decis să-l scoată de pe teren pe Mitriță și să-l introducă în locul său pe Lyes Houri (28 de ani).

Tot în această partidă, tehnicianul Universității a decis să-l folosească și pe Carlos Mora (23 de ani), extrema dreaptă transferată în această vară din prima ligă din Costa Rica.

Echipa de start a Universității Craiova: Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Bușe, Benga – Crețu, Petculescu – Bană, Mitriță (’16, Houri), Ivan – Koljic.

”Primul 11” al oltenilor din repriza a doua: Lung jr. – Gașpăr, Crețu (’60, Zajkov), Badelj, Ndong – M. Căpățână, Lăpădătescu – David Barbu, Houri (’79, Ninaci), Danciu – Markovic (’69, Mora).

Rezerve neutilizate: Matei Goga, David Lazar

Etichete: universitatea craiova , alexandru mitrita , pafos