Surpriză uriaşă la Wimbledon! Taylor Fritz l-a eliminat pe Alexander Zverev, după ce a fost condus de german cu 2-0 la seturi!

Surpriză uriaşă la Wimbledon! Taylor Fritz l-a eliminat pe Alexander Zverev

Taylor Fritz şi Alexander Zverev, după duelul din optimile de la Wimbledon / Profimedia Images

Surpriză uriaşă la Wimbledon! Taylor Fritz l-a învins pe Alexander Zverev şi s-a calificat în sferturile de finală la All England Club. Germanul l-a condus pe american cu 2-0 la seturi, dar a cedat partida inexplicabil.

Scorul final al duelului din optimile de finală de la Wimbledon a fost 4-6, 6-7 [4], 6-4, 7-6 [3], 6-3 în favoarea lui Taylor Fritz. Duelul dintre Fritz şi Zverev a durat trei ore şi 29 de minute.

În sferturile de finală de la Wimbledon, Taylor Fritz va evolua contra italianului Lorenzo Musetti, locul 25 ATP.

Taylor Fritz este favoritul numărul 13 la Wimbledon. De partea cealaltă, Sascha Zverev era favoritul numărul 4 al turneului.

Americanul Taylor Fritz ajunge pentru a doua oară în sferturile de finală la Wimbledon. Prima oară a atins această fază la Grand Slam-ul de la Londra în 2022.

Reclamă 4

Elina Svitolina a plâns după ce s-a calificat în sferturi la Wimbledon: „O zi foarte grea”

Elina Svitolina a plâns după ce s-a calificat în sferturi la Wimbledon! În discursul de după meciul câştigat cu Xinyu Wang, cu 6-2, 6-1, Elina Svitolina a vorbit de atacul Rusiei asupra unui spital de copii din Kiev, soldat cu 31 de morţi.

Svitolina a izbucnit în lacrimi la interviul de după meci. Ucraineanca este recunoscută ca o mare susţinătoare a poporului său în războiul pe care ţara ei îl poartă cu Rusia.

Am reușit un meci bun astăzi, chiar dacă a fost o zi foarte grea pentru ucraineni. Nu mi-a fost deloc ușor să mă concentrez în acest meci.

Sunt foarte fericită că am reușit să joc astăzi și că am făcut-o bine. Vă mulțumesc foarte mult”, a declarat, cu lacrimi în ochi, Elina Svitolina după victoria contra lui Xinyu Wang.

În sferturile de finală de la Wimbledon, Elina Svitolina va avea parte de un duel „de foc”, împotriva Elenei Rybakina.

Elena Rybakina s-a calificat în sferturi la Wimbledon! Ea o va întâlni pe Svitolina

Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina, locul 4 mondial, s-a calificat, luni, în sferturi la Wimbledon, după ce a beneficiat de abandonul sportivei ruse Ana Kalinskaia, din cauza unei accidentări.

Rybakina conducea cu scorul de 6-3, 3-0, atunci când Kalinskaia, cap de serie 18, s-a retras.

Este evident că nu este modul în care am vrut să termin meciul. Este o jucătoare grozavă şi ştiam că suferă de o serie de accidentări şi că îi va fi dificil să continue. Îi doresc o recuperare rapidă”, a declarat Elena Rybakina după abandonul Anei Kalinskaia, potrivit news.ro.

Rybakina va evolua în sferturi cu sportiva ucraineană Elina Svitolina, cap de serie 21. Svitolina a trecut de chinezoiaca Xinyu Wang, locul 42 WTA, scor 6-2, 6-1.

Emma Răducanu a fost eliminată de la Wimbledon 2024! Surpriză uriaşă pe terenul central de la All England Club

Emma Răducanu a fost eliminată de la Wimbledon 2024. Campioana de la US Open 2021 s-a oprit în optimile de finală ale turneului de la All England Club, după înfrângerea cu Lulu Sun.

Jucătoarea de 23 de ani din Noua Zeelandă s-a impus cu 6-2, 5-7, 6-2, după 2 ore şi 45 de minute de joc.

Chiar dacă Lulu Sun, locul 123 WTA, avea clasamentul de partea ei în faţa Emmei Răducanu (135 WTA). Britanica născută în Canada pornea ca mare favorită pentru calificarea în sferturi.

După un prim set în care serviciul a trădat-o, Emma Răducanu a reuşit să facă diferenţa pe final de set secund şi să obţină break-ul la 6-5, trimiţând partida în decisiv. La începutul setului trei, Răducanu a tras o sperietură zdravănă, după ce a fost la un pas de accidentare. Ea a alunecat în timp ce alerga după minge, dar a putut continua partida.

Două break-uri în favoarea jucătoarei din Noua Zeelandă au făcut diferenţa. Lulu Sun a obţinut calificarea în sferturile de finală. Performanţa jucătoarei de 23 de ani este uluitoare. Mai ales în condiţiile în care turneul de la Wimbledon 2024 reprezintă abia a doua participare la un turneu de Grand Slam. În prima participare, la Australian Open, la începutul acestui an, Lulu Sun a fost eliminată încă din primul tur.

Pentru un loc în semifinalele de la Wimbledon, Lulu Sun va juca cu Donna Vekic (37 WTA). Donna Vekic a trecut în optimi de Paula Badosa (93 WTA), scor 6-2, 1-6, 6-4, după o oră şi 42 de minute de joc.