S-a scris istorie în Ungaria – Elveția 1-3, al doilea meci de la EURO 2024

• FOTBAL: CSM Focșani – CS Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• MEDIA: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Partida de pe ”Rhein Energie Stadion”, din Koln, a fost una istorică pentru Dominik Szoboszlai (23 ani), starul lui Liverpool.

Dominik Szoboszlai, cel mai tânăr căpitan din istoria EURO

Dominik Szoboszlai a intrat în istoria EURO în partida cu Elveția. Fotbalistul a fost numit căpitan la doar 23 de ani și a stabilit un nou record: a devenit cel mai tânăr căpitan din istoria EURO, adică 64 de ani!

Dominik Szoboszlai este unul dintre cei mai importanți jucători ai naționalei Ungariei. În meciul cu Elveția a ajuns la 43 de meciuri pentru naționala maghiară, pentru care a marcat 12 goluri.

• 75 de milioane de euro este cota de piață a lui Dominik Szoboszlai, potrivit Transfermarkt.

Florian Wirtz și Jamal Musiala, cei mai tineri marcatori de la un Campionat European

În meciul de debut de la EURO 2024, Germania – Scoția, Florian Wirtz a deschis ”balul” în minutul 11. În urma reușitei sale, tânărul fotbalist, care are 21 de ani și 42 de zile, a devenit cel mai tânăr marcator de la un Campionat European.

După doar 8 minute, Jamal Musiala a majorat avantajul nemților. La 21 de ani și 109 zile, acesta a devenit al doilea cel mai tânăr marcator din istoria EURO.

• Meciul s-a terminat 5-1 pentru nemți, care au avut un start excelent la turneul găzduit de țara lor.

Etichete: euro 2024 , dominik szoboszlai , ungaria elvetia