Reacția presei din Italia, după ce Albania i-a dat bătăi de cap ”Squadrei Azzurra” la EURO 2024

• FOTBAL: Oviedo – Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Nedim Bajrami a deschis scorul după 22 de secunde, dar Alessandro Bastoni, în minutul 11, și Nicolo Barella, în minutul 16, au întors rezultatul.

Reacția presei din Italia, după victoria ”Squadrei Azzurra” cu Albania de la EURO 2024

Imediat după fluierul final, cele mai importante publicații din Italia au oferit prima reacție. Italieii au scos în evidență ”șocul” pe care l-au trăit după doar câteva secunde, dar au lăudat ”remontada” reușită de campioana en-titre de la EURO.

• ”Italia – Albania 2-1. Bastoni și Barella au întors golul șocant al lui Bajrami” – Gazzetta dello Sport
  • ”Italia, ești frumoasă! Bajrami au speriat Azzurra, dar Bastoni și Barella i-au adus victoria lui Spalletti” – Corriere dello Sport
  • ”Campioana Europeană începe EURO 2024 cu o victorie” – Tuttosport
  • ”Revenire după un șoc inițial” – Sky Sport Italia

Albania a deschis scorul după 22 de secunde în meciul cu Italia de la EURO 2024

Albanezii au deschis scorul după doar 22 de secunde de joc. Di Marco a bătut total greșit un aut de margine, spre propriul careu, iar Bajrami nu a iertat.

Decarul formației pregătite de brazilianul Sylvinho a șutat puternic din interiorul suprafeței de pedeaspă, fără nicio șansă pentru Donnarumma, și a declanșat nebunia printre fanii albanezi prezenți în tribunele stadionului din Dortmund.

• A fost cea mai rapidă reușită de la EURO 2024, dar și din întreaga istorie a Campionatelor Europene.

Etichete: italia albania , euro 2024