Reacția plină de modestie a lui Jude Bellingham, după golul superb din ”foarfecă” din Anglia – Slovacia 2-1

• Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

Mijlocașul lui Real Madrid a trimis meciul în prelungiri, grație unei reușite spectaculoase din ”foarfecă”, în minutele de prelungiri.

Jude Bellingham: ”Am câștigat acest meci împreună. Nu eu, nu Harry, nu momentele individuale!

Golul său a intrat în istorie: e cel mai târziu reușit de englezi în istoria unui Campionat European, în 94:34.

La finalul meciului, Bellingham a avut o reacție modestă. Mijocașul lui Real Madrid a transmis că succesul Angliei se datorează tuturor jucătorilor din primul ”11”, dar și celor care au intrat pe parcurs.

“Știu ce pot oferi în unele momente. Indiferent de ceea ce spun oamenii, am făcut-o anul acesta pentru Madrid, și am făcut-o pentru Anglia. Sunt doar fericit să ajut echipa. Sunt foarte fericit. A fost greu în ultima săptămână pentru a trece peste energia negativă din tabără. Am arătat caracterul care a lipsit Angliei.

Uitați-vă la cine a intrat. Am câștigat acest meci împreună. Nu eu, nu Harry, nu momentele individuale. Este vorba de cei ca Ivan Toney, Eberechi Eze sau Cole Palmer. Aceasta este energia pe care trebuie să o păstrăm indiferent de ceea ce se întâmplă!”, a declarat Jude Bellingham, citat de The Independent.

Harry Kane: ”Eu cred că golul lui Jude Bellingham e cel mai frumos din istoria Angliei. Ce jucător e!”

La finalul meciului cu Slovacia, Harry Kane a făcut o reverență în fața lui Jude Bellingham.

“A fost greu pentru noi. Am lucrat la atât de multe detalii în timpul săptămânii și iată că până la urmă am avut nevoie doar de un corner bun. În această competiție, trebuie să găsești mereu o cale de a câștiga. Asta am făcut noi astăzi.

Jude a făcut ceea ce face. A ținut turneul nostru în viață. Este unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria țării noastre, consider eu. Ce jucător este! Arată mereu de ce este în stare. În momentele importante, el se ridică.”, a declarat Harry Kane, citat de The Independent.

Etichete: anglia slovacia 2-1 , euro 2024 , jude bellingham