Reacţia lui Cristiano Ronaldo, după ce s-a prăbuşit emoţional şi a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty cu Slovenia

Profimedia

Reacţia lui Cristiano Ronaldo, după ce s-a prăbuşit emoţional şi a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty cu Slovenia. Starul portughez a vorbit şi despre imaginile dramatice pe care le-a oferit la finalul primei reprize de prelungiri cu Slovenia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în prima repriză de prelungiri cu Slovenia şi, imediat, a izbucnit în plâns. Starul portughez şi-a luat revanşa la loviturile de departajare, acolo unde l-a învins pe Jan Oblak.

„Este un moment greu de explicat. Am avut șansa să calific Portugalia, dar am ratat. Nu am ratat niciun penalty tot anul și s-a întâmplat acum. Este adevarat ca Oblak a anticipat bine, îl felicit.

Este un amestec de amărăciune și bucurie. Important este că ne-am calificat, am muncit mult și toți cred că sunt de acord că am avut multe ocazii, iar Sovenia a vrut tot meciul să se apere. A fost si prestația uluitoare a lui Diogo Costa cu trei penalty-uri apărate si totul a ieșit bine”, a spus Cristiano Ronaldo după ce Portugalia s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024, acolo unde va juca cu Franţa lui Kylian Mbappe.

Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty în prima repriză de prelungiri. Starul portughez putea aduce calificarea naţionalei sale, dar Oblak i-a apărat lovitura de la 11 metri. Ronaldo s-a revanşat la loviturile de departajare, acolo unde a deschis drumul Portugaliei spre sferturile de finală. Diogo Costa a fost eroul portughezilor după ce a apărat toate loviturile slovenilor.

Reclamă 4

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 105 al meciului Portugaliei cu Slovenia, din optimile Euro-2024, şi a izbucnit în plâns, fiind cu greu consolat de colegi. Starul portughez de 39 de ani a executat lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul Daniele Orsato după un fault asupra lui Jota, însă şutul său a fost apărat de Oblak. În pauza dintre reprizele de prelungire, Ronaldo a plâns ca un copil. (VEZI IMAGINI DRAMATICE ÎN GALERIA FOTO)

În minutul 115 Pepe a fost depăşit de Sesko, acesta a scapat singur cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a intervenit miraculos, cu piciorul, şi a scos, iar calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

Ilicic a ratat primul, Diogo Costa ghicind colţul şi apărând. Cristiano a bătut primul pentru portughezi şi a înscris. Balkovec a schimbat colţul, dar Diogo Costa a respins şi acest penalti. Bruno Fernandes a făcut 2-0 pentru echipa sa, iar Diogo Costa a scos şi lovitura lui Verbic. Bernardo Silva a semnat calificarea Portugaliei în sferturi.