Reacția celor de la Virtus, după cea mai dramatică partidă a zilei în Europa

• Conference League: Universitatea Craiova – Maribor, joi, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo – Gloria Buzău, vineri, 22:00, DGS 1

Mesajul celor de la Virtus, după ce au fost eliminați dramatic de Flora Tallinn din turul 2 preliminar din Conference League

Sanmarinezii au dat peste Flora Tallinn, campioana Estoniei. În ciuda diferenței evidente de valoare și experiență, Virtus a rezistat pe teren propriu în tur și a scos un 0-0 istoric.

În manșa secundă, Virtus s-a văzut condusă încă din minutul 4, după ce Lepik a transformat un penalty. Flora a rămas în inferioritate numerică în minutul 48, în urma eliminării lui Lukka, iar formația din San Marino a restabilit egalitatea la jumătatea reprizei a doua, prin Benincasa.

Sappinen, tot din penalty, i-a dus din nou pe estoni în avantaj, iar Flora Tallinn părea că va obține calificarea în turul 3. Virtus, însă, a punctat în minutul 88 prin Mema și a împins meciul în prelungiri.

Flora a început mai montată timpul suplimentar, iar Alliku, cu o dublă în minutele 92 și 97, a făcut 4-2. În minutul 101, campioana din San Marino a beneficiat de o lovitură de la 11 metri și putea reveni în joc, însă Barone a ratat. Kreida a stabilit scorul final în minutul 120, 5-2.

Marea Virtus s-a predat doar în prelungiri. Totul s-a petrecut la Tallinn, unde Virtus a ieșit din Conference League cu capul sus, după un meci care a avut nevoie de timp suplimentar pentru a-și decide câștigătoarea. Ce partidă pentru verzi-negri, nu au cedat și ne-au dat emoții până la final. Mulțumim, băieți! Ați fost grozavi”, a transmis clubul din San Marino, pe contul oficial de Instagram.

Estonii au mers mai departe și Virtus a fost eliminată dramatic, dar a lăsat o impresie foarte bună, având în vedere că era outsider în această dublă. Tot marți s-au mai disputat și alte jocuri în cupele europene, în preliminariile Champions League și Conference League, însă duelul dintre Flora și Virtus a fost singurul care s-a decis după prelungiri.

Etichete: virtus , preliminarii conference league , flora tallinn virtus