Probierz, tras la răspundere după ce nu l-a folosit titular pe Lewandowski. Polonia este eliminată de la EURO 2024

”Leșii” au pierdut în debutul la turneul continental, scor 1-2, cu Olanda, o partidă în care batavii au dat lovitura pe final.

În etapa cu numărul 2, Polonia se vedea obligată să obțină cele trei puncte, în condițiile în care în ultima rundă joacă în compania vicecampioanei mondiale, Franța, însă reușita atacantului Krzysztof Piatek a fost în zadar. Iar după remiza dintre Olanda și Franța, 0-0, ”leșii” nu mai au nicio șansă.

Probierz: ”Vom juca într-un stil similar contra Franței”

Selecționerul Poloniei nu a căutat vinovați pentru acest insucces, unul care în proporție covârșitoare o elimină din competiție.

”Cu siguranță nu ne vom abate de la calea pe care am ales-o. În ultimul meci din faza grupelor împotriva Franței, vom juca într-un stil similar.

Primele 15 minute cu siguranță nu au fost ceea ce ne-am imaginat. Am avut prea multe mingi ușor pierdute. Nu am putut contracara presiunea exercitată de austrieci.

După acel început prost, am preluat controlul. Am calmat totul și am vrut să dăm un ritm mai mare. Păcat că am pierdut, pentru că am făcut aceeași greșeală în meciul cu Olandei. Apoi am urmărit cu orice preț egalarea, am schimbat formația, ne-a lipsit calitatea.

Nu mi-ar plăcea să învinovăţesc sau să laud pe nimeni acum. Suntem o echipă care câștigă și pierde împreună. Încă vrem să mergem în direcția pe care am ales-o. Încă vrem să jucăm agresiv. Aceasta este calea spre dezvoltare. Ne lipsesc unele elemente, dar vom lucra la ele”, a spus Probierz la finalul partidei de la Berlin.

Lewandowski a intrat pe final

Dacă în prima etapă, vedeta Robert Lewandowski nu a bifat niciun minut, contra austriecilor a jucat din minutul 60, o decizie pusă sub semnul îndoielii de jurnaliștii polonezi.

”Robert era pe deplin sănătos și se antrena. (n.r. Atunci de ce nu a jucat din primul minut?) Știam că va fi un meci intens și de la început – după discuții cu medicul și Robert însuși – am decis că va intra de pe bancă”, a adăugat Probierz.

După două etape, Polonia nu are niciun punct, cu golaveraj (-3).

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.