Poli Iași – Rapid 1-2. Nebunie în Copou! La debut, Șumudică le aduce giuleștenilor prima victorie a sezonului

23.08.2024, 23:59

• Premier League: Man. City – Ipswich, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo – Univ. Craiova, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Poli Iași a fost învinsă de Rapid, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul șapte din SuperLiga României.

Meciul dintre Poli Iași și Rapid a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

Poli Iași – Rapid 1-2. La primul meci pe banca giuleștenilor, Marius Șumudică a adus victoria echipei sale

Rapid a început mai bine partida din Copou și a deschis scorul, după doar opt minute, dar reușita lui Borisav Burmaz a fost anulată pentru ofsaid.

În cele din urmă, giuleștenii au deblocat tabela de marcaj prin Alexandru Pașcanu, în minutul 44, și au intrat în avantaj la cabine. Formația lui Marius Șumudică a mai punctat încă o dată, dar prin Rareș Pop, în minutul 51, care a înscris de la distanță cu un șut superb la colțul lung.

Formația lui Tony da Silva a redus din diferență, în minutul 78, după ce Teixeira a reușit un eurogol pentru Poli Iași. Portughezul a trimis în vinclu, iar Siegrist nu a mai putut să intervină.

Astfel, Rapid a obținut prima victorie din noul sezon al SuperLigii chiar la debutul lui Marius Șumudică. Giuleștenii au urcat pe locul șase în clasament, cu opt puncte. De cealaltă parte, Poli Iași ocupă poziția a zecea, cu șapte puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași – Rapid 1-2

Clasament SuperLiga

clasament-p
lasament SuperLiga după Poli Iași – Rapid 1-2 / Foto: digisport.ro

Înaintea meciului din Copou, cei de la Poli Iași stau mai bine în clasament decât cei de la Rapid.

Moldovenii au șapte puncte în clasament, în timp ce bucureștenii doar 5.

Meciul din Copou din etapa a 7-a va reprezenta și debutul lui Marius Șumudică pe banca Rapidului.

Tehnicianul i-a luat locul la mijlocul acestei săptămâni lui Nei Lennon pe banca tehnică, după ce nord-irlandezul nu a reușit nicio victorie în șase etape la giuleșteni.

Cu toată emulația creată în jurul echipei odată cu venirea lui Marius Șumudică, Rapid este favorită la câștigarea meciului cu Poli Iași, însă rămâne de văzut dacă acest lucru se va și întâmpla.

Ce a spus Tony da Silva înaintea meciului dintre Poli Iași și Rapid

”Am văzut că (n.r. Rapid) au schimbat și ei antrenorul. Din punct de vedere motivațional va fi o schimbare, toți jucătorii vor să arate ceva noului antrenor. Eu mă bucur să-l revăd pe Marius Șumudică. Viața lui a fost asemănătoare cu a mea. Și el a fost în Portugalia, și el a învățat limba portugheză și e respectat acolo.

Ce a făcut el în Portugalia încerc să fac și eu aici, vreau să fiu și eu respectat aici. Noi doi ne asemănăm mult și îi doresc tot succesul din lume lui Marius Șumudică. Îi doresc toate cele bune, mai puțin vineri. Vineri vreau să câștig. Eu mă văd mult în mentalitatea lui de învingător.

Eu zic că nu e un dezavantaj pentru noi venirea lui Șumudică. Vor fi 11 contra 11 pe teren. Cred că o să fie un meci foarte frumos. La ei, toată lumea vrea să arate acum, dar și noi vrem să demonstrăm că putem, că avem curaj. În ultimele meciuri am arătat că putem avea încredere în noi și că putem merge la victorie. Eu vreau să câștigăm!”, a spus Tony da Silva, antrenorul lui Poli Iași, la conferința de presă.

Marius Șumudică le-a ținut un discurs de aproximativ 15 minute jucătorilor, la primul antrenament la Rapid

Miercuri, la Baza Constructorul din București, în jurul orei 19:45, jucătorii Rapidului s-au adunat sub comanda noului antrenor Marius Șumudică. Înainte de a începe primul antrenament la formația ”alb-vișinie”, ”Șumi” le-a ținut un discurs motivațional jucătorilor care a durat aproximativ un sfert de oră.

La acest monolog al lui Marius Șumudică a asistat, pe lângă fotbaliștii din cadrul lotului și ceilalți membrii ai staff-ului său tehnic, și Viorel Moldovan, președintele giuleștenilor.

După ce și-a terminat discursul, jucătorii ”alb-vișinii” și-au început sesiunea de antrenament, susținuți de aproximativ 350 de fani rapidiști veniți la Baza Constructorul pentru a-și impulsiona favoriții și pentru a-l saluta pe Marius Șumudică, considerat unul dintre idolii Giuleștiului.

De altfel, suporterii veniți să-i vadă la antrenament pe jucătorii Rapidului i-au scandat în mai multe rânduri numele lui Șumudică, semn că sunt încântați de faptul că ”Șumi” a revenit pe banca tehnică a echipei.