Paula Badosa – Coco Gauff, prima semifinală de la Beijing! Revenire de formă pentru iberică

• Europa League: PAOK – FCSB, joi, 22:00, DGS 1

• Europa League: Porto – Man. United, joi, 22:00, DGS 2

Semifinala dintre Badosa și Gauff este programată sâmbătă și va fi transmisă în direct la Digi Sport. Va fi al doilea duel direct din acest an: americanca s-a impus pe zgura de la Roma.

Paula Badosa – Coco Gauff este prima semifinală de la Beijing

Badosa, numărul 19 mondial, a învins-o pe chinezoaica Shuai Zhang cu 6-1, 7-6 (7/3), punând capăt aventurii remarcabile a adversarei de 35 de ani, fost număr 22 mondial, ajunsă între timp pe locul 595 WTA.

Înaintea turneului din capitala Chinei, Zhang avea o serie de 24 de înfrângeri consecutive, a doua cea mai lungă de la debutul erei open, în 1968.

Paula Badosa continuă forma excelentă din a doua parte a sezonului. Jucătoarea din Spania a dominat startul întâlnirii de la Beijing cu Shuai Zhang. Badosa a cedat un singur game in primul set, pe care și l-a adjudecat într-o jumătate de oră (6-1).

Actul secund a început mai bine pentru Zhang, care a condus cu 3-1. Badosa a revenit, a egalat la 3, iar setul a ajuns în tie-break. Acolo mai inspirată a fost jucătoarea din Spania, care a pus capăt partidei în două seturi: 6-1, 7-6. A fost a 18-a victorie pentru iberică în ultimele 21 de meciuri disputate în circuit.

Gauff, numărul şase mondial, a dispus în alt meci de ucraineanca Iulia Starodubţeva (115 WTA), venită din calificări, cu 2-6, 6-2, 6-2, în ciuda celor 11 duble greşeli făcute de fosta campioană de la US Open.

Badosa are 3-2 în meciurile directe cu Gauff, în faţa căreia a pierdut în optimi la Roma anul acesta (7-5, 4-6, 1-6).

• În finala ATP de la Beijing, Carlos Alcaraz s-a impus în fața lui Jannik Sinner, scor 6-7(6), 6-4, 7-6(3).

Etichete: wta beijing , paula badosa , coco gauff