Olanda – Turcia 2-1. „Portocala mecanică” a întors fabulos scorul şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024!

Olanda – Turcia 2-1. „Portocala mecanică a întors fabulos scorul şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024!

Olanda – Turcia 2-1. “Portocala mecanică” a întors fabulos scorul şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024!

Olandezii se bucură în meciul cu Turcia / Profimedia Images

Meciul Olanda – Turcia 2-1, din sferturile de finală de la EURO 2024, a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Jucătorii lui Ronald Koeman au întors fabulos scorul şi s-au calificat în semifinalele EURO 2024.

Akaydin a deschis scorul în minutul 35, dar De Vrij şi un autogol al lui Muldur au făcut ca Olanda să meargă în semifinalele EURO 2024. În penultimul act al Campionatului European, Olanda va întâlni Anglia.

Olanda – Turcia 2-1 LIVE TEXT

Final de meci! Olanda merge în semifinale!

Min. 90+2: Verbruggen şi-a salvat echipa în prelungirile partidei!

Min. 76: Olanda – Turcia 2-1! Un autogol al lui Muldur a făcut ca Olanda să treacă în avantaj! Iniţial s-a crezut că Gakpo a marcat

Reclamă 4

Min. 71: Olanda – Turcia 1-1! De Vrij a egalat cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Depay

Min. 70: Ocazie pentru Olanda! Weghorst a reluat din voleu, iar portarul Turciei a respins

Min. 51: Ocazie mare pentru Olanda! Depay nu a putut marca, după ce Weghorst i-a recentrat cu capul în urma unei centrări a lui Ake!

Min. 35: Olanda – Turcia 0-1! Akaydin a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Arda Guler

Min. 11: Ocazie pentru turci. Salih a şutat puţin peste poartă!

Min. 1: Ocazie mare pentru Olanda în primul minut al meciului! Depay putea marca, dar a şutat peste poartă din careul turcilor

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

• Olanda: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Bergwin, Depay, Gakpo
  • Turcia: Gunok – Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ozcan, Ayhan – Yilmaz, Calhanoglu, Yildiz – Guler

Turcii vin după victoria cu Austria, din „optimi”. Fundaşul central Merih Demiral a fost autorul unei „duble”, dar este suspendat şi nu poate juca împotriva Olandei. A fost o lovitură importantă primită de naţionala lui Montella.

Turcia a jucat cu patru şi chiar cinci fundaşi. La fel ca şi România, este o echipă cu suflet mare atât din perspectiva modului prin care abordează jocul, cât şi cum evoluează. Dar noi am arătat cu România de ce suntem capabili. Am arătat că putem găsi spaţii. Vrem să facem asta şi împotriva Turciei cu aceeaşi echipă, sau poate cu una schimbată. Ne aşteaptă un meci dificil„, a spus Ronald Koeman pentru uefa.com.

Selecţionerul Turciei spune să suspendarea lui Demiral este nedreaptă

Selecţionerul Turciei, Vincenzo Montella, a declarat vineri că suspendarea pentru două meciuri a fundaşului său Merih Demiral pentru un gest cu caracter politic în timpul meciului cu Austria din optimi de finală ale Euro-2024 este „nedreaptă”.

Această decizie „este nedreaptă pentru că el nu a făcut un gest politic, a fost un gest care a fost interpretat ca atare„, a declarat selecţionerul la conferinţa de presă premergătoare sfertului de finală cu Ţările de Jos de sâmbătă.

Gestul său nu a fost politic, el a vrut doar să îşi sărbătorească golul cu fanii turci„, a pledat şi coechipierul său Ferdi Kadioglu.

La meciul cu Austria, scor 2-1, Merih Demiral a făcut gestul de adunare al „Lupilor gri”, o grupare de extrema dreaptă din Turcia şi a fost suspendat „pentru nerespectarea principiilor generale de conduită, pentru încălcarea regulilor fundamentale de bună conduită, pentru utilizarea evenimentelor sportive pentru demonstraţii cu caracter nesportiv şi pentru discreditarea fotbalului”, după cum sună motivarea UEFA.

Ca o consecinţă diplomatică a tensiunii din jurul cazului Demiral, Recep Tayyip Erdogan, preşedintele Turciei, a anunţat joi dimineaţă că va asista la meciul cu Ţările de Jos de la Berlin.

Mişcarea Lupilor Gri este descrisă ca fiind neofascistă, anticomunistă, antigreacă, antikurdă, antiarmeană, homofobă, antisemită şi anticreştină. Are legături strânse cu partidul turc de extremă-dreapta MHP (Partidul Acţiunii Naţionaliste), care face parte din coaliţia electorală din 2018 cu AKP al lui Erdogan.