Napoli – Parma 2-1. Ce final nebun! Gazdele au reușit ”remontada” în prelungiri, după eliminarea portarului Suzuki

• SuperLiga: Farul – CFR Cluj, duminică, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: FCSB – UTA, duminică, 21:30, DGS 1

Oaspeții au început mai bine partida de pe stadionul ”Diego Armando Maradona” și au deschis scorul din penalty, în minutul 19, prin Bonny. Parma spera că va obține a doua victorie din acest sezon, însă în minutul 75 s-a schimbat soarta partidei.

Portarul grupării ”gialloblu”, Zion Suzuki, a fost eliminat, iar între buturi a intrat fundașul Del Prato, pentru că Fabio Pecchia efectuase toate schimbările. Presiunea celor de la Napoli a dat roade, iar trupa lui Conte a întors rezultatul în prelungiri, grație reușitelor lui Lukaku (90+2) și Anguissa (90+6).

VIDEO Rezumat Napoli – Parma 2-1

Clasament Serie A

clasa
Clasamentul din Serie A / Foto: flashscore.ro

Napoli – Parma 2-1. Un final nebun pe stadionul ”Diego Armando Maradona”

Min. 90+15 – Final. Napoli – Parma 2-1.

Min. 90+15 – Ocazie Parma! Almqvist are golul egalării în vârful ghetei, însă Meret respinge in extremis.

Min. 90+6 – GOL Napoli! Anguissa reia cu capul din 6 metri și-l învinge pe portarul ”de ocazie” Del Prato.

Min. 90+2 – GOL Napoli! Romelu Lukaku, introdus pe parcursul reprizei secunde, marchează primul său gol în tricoul lui Napoli.

Min. 90+1 – Arbitrul a revenit asupra deciziei, după ce a revăzut faza pe monitorul VAR! NU este penalty.

Min. 88 – Penalty Napoli! Centralul arată punctul cu var, după intervenția lui Almqvist asupra lui Simeone.

Min. 75 – Cartonaș roșu Parma! Portarul Suzuki iese hazardat și-l lovește pe Neres. Arbitrul îi acordă al doilea cartonaș galben și îl elimină. Pecchia a făcut toate schimbările și un jucător de câmp, Del Prato, intră între buturi.

Min. 66 – Bară Napoli! Buongiorno a zguduit transversala, după o centrare a lui Kvaratskhelia.

Min. 46 – Începe repriza a doua.

Min. 45+4 – Pauză!

Min. 19 – GOL Parma! Bonny transformă de la punctul cu var!

Min. 17 – Penalty Parma! Sohm ia o acțiune pe cont propriu, balonul ajunge la Bonny, care este faultat în careu de portarul Meret.

Min. 15 – Bară Parma! În decurs de 20 de secunde, oaspeții lovesc de două ori bara, prima dată prin Kowalski, iar a doua prin Bonny.

Min. 11 – Ocazie Parma! Mihăilă pătrunde în careul advers, dar șutează mult pe lângă poarta lui Meret.

Min. 1 – Începe meciul.

Echipele de start:

• Napoli: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Buongiorno – Mazzocchi, Anguissa, Lobotka, Olivera – Politano, Kvaratskhelia – Raspadori
  • Parma: Suzuki – Coulibaly, Balogh, Circati, Valeri – Bernabe, Kowalski – Man, Sohm, Mihăilă – Bonny

Este prima deplasare a sezonului pentru Parma, echipă care a obținut rezultate mult peste așteptări în primele două runde, egal cu Fiorentina, 1-1, și victorie cu AC Milan, 2-1. Dennis Man a marcat în ambele meciuri.

Napoli, în schimb, care a fost preluată de Antonio Conte în această vară, are trei puncte după primele două etape, chiar dacă a avut un program mai ușor decât Parma.

La debutul lui Antonio Conte, Napoli a fost învinsă fără drept de apel de Verona, în deplasare, scor 0-3. În etapa a doua, pe teren propriu, Napoli a trecut de Bologna, tot la scor de neprezentare.

Etichete: napoli , parma , dennis man , valentin mihaila