Mario Camora a acuzat arbitrajul, după CFR Cluj – Neman: ”Nu înțeleg de ce nu a fost VAR”

• SuperLiga: Hermannstadt – Unirea Slobozia, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB – Oțelul Galați, vineri, 22:00, DGS 1

Pentru a se califica în faza următoare a competiției, ardelenii trebuie să-i învingă pe bieloruși în retur, care se va juca în Ungaria (Neman nu poate juca pe teren propriu în Belarus din cauza faptului că această țară este implicată în războiul din Ucraina).

Mario Camora: ”Trebuie să mergem în retur să câștigăm”

La flash-interviul după meciul cu Neman, Mario Camora (37 de ani), fundașul stânga al CFR-ului, a susținut că echipa sa a avut o prestație slabă în prima repriză, când nu i-a pus foarte multe probleme portarului advers Maksim Belov.

Veteranul ardelenilor a acuzat lipsa sistemului VAR la acest meci la o fază importantă petrecută în minutul 71, când CFR a solicitat o lovitură de la 11 metri, după un fault comis de goalkeeperul lui Neman asupra lui Korenica în careu (arbitrul asistent a ridicat eronat fanionul pentru un ofsaid la fotbalistul kosovar).

De asemenea, Camora a susținut că CFR trebuie să facă tot posibilul pentru a câștiga în retur și pentru a se califica în turul III preliminar al Conference League.

”Noi am vrut să câștigăm acest meci. Nu e ușor cu Neman. Am văzut câteva video-uri cu ei. Sunt o echipă agresivă, care face pressing. În prima repriză am fost moi, nu am intrat bine în meci. În repriza a doua am fost mai bine, ne-am creat ocazii.

La Korenica nu cred că a fost ofsaid, că a venit din spate. Nu înțeleg de ce nu a fost VAR, e meci de Europa. E bine că e 0-0. Bine că nu am pierdut. Trebuie să mergem acolo să câștigăm”, a spus Camora, la flash-interviu.

VIDEO Rezumat CFR Cluj – Neman Grodno 0-0

Etichete: cfr cluj , mario camora , conference league , neman grodno