Manchester City e egalat-o pe Man. United. Recordul pe care cele două rivale îl împart în Champions League

• admin

• Champions League: ȘahtiorAtalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: LilleReal Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

În următoarea rundă, ”Cetățenii” vor întâlni Sparta Praga, în timp ce Slovan va merge în Spania pentru a înfrunta Girona.

Manchester City a egalat serie de invincibilitate a lui Manchester United în Champions League

Odată cu această victorie Manchester City a egalat un record deținut de rivala Manchester United. Formația antrenată de Pep Guardiola a ajuns la 25 de meciuri fără înfrângere în Champions League, dintre care 17 sunt victorii și opt remize.

Manchester City și-a început această serie pe data de 6 septembrie 2022. În ceea ce îi privește pe ”Diavoli roșii”, serie a durat din 19 septembrie 2007 și până în 5 mai 2009, potrivit theanalyst.com.

Rămâne de văzut dacă echipa lui Guardiola o va întrece pe Manchester United și va deveni formația cu cea mai lungă serie de invincibilitate în cea mai importantă competiție inter-cluburi din lume.

Golurile lui Manchester City din acest meci au fost marcate de Ilkay Gundogan (minutul 8), Phil Foden (minutul 15), Erling Haaland (minutul 58) și James McAtee (minutul 74).

VIDEO cu rezumatul partidei

Slovan Bratislava – Manchester City 0-4. Victorie la scor pentru Pep Guardiola

Campioana Angliei a început perfect partida, iar Ilkay Gundogan a deschis scorul în minutul 8. Manchester City nu s-a oprit, iar Phil Foden a majorat avantajul cu un șut din marginea careului, în minutul 15.

În cea de-a doua repriză, Erling Haaland și-a trecut și el numele pe tabelă. În minutul 58, norvegianul a fructificat pasa primită de la Rico Lewis și a dus scorul la 3-0.

Tabela a fost închisă de James McAtee, care în minutul 74 a înscris pentru 4-0 din pasa lui Phil Foden.

Manchester City obține toate cele trei puncte și urcă pe locul patru în clasamentul fazei ligii” din UEFA Champions League.

Etichete: manchester city , manchester united , video slovan bratislava manchester city