Louis Munteanu, hat-trick în Muntenegru U21 – România U21 2-6! Atacantul de la CFR Cluj a făcut spectacol

Louis Munteanu a reuşit un hat-trick în meciul Muntenegru U21 – România U21 2-6, din preliminariile EURO U21 2025. Tricolorii lui Daniel Pancu au obţinut o victorie extrem de importantă care îi duce, provizoriu, pe primul loc al grupei de calificare.

Louis Munteanu a făcut spectacol total în Muntenegru. Atacantul celor de la CFR Cluj a reuşit un hat-trick în partida de vineri după-amiază.

Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 16 şi a reuşit dubla în minutul 27, readucând naţionala în avantaj. După ce Rareş Ilie şi Octavian Popescu au marcat şi ei în debutul reprizei secunde, Muntenegru a redus din diferenţă în minutul 70.

Păstrat în teren de Daniel Pancu, Louis Munteanu a reuşit hat-trick-ul în minutul 74, atunci când a marcat cu un voleu din afara careului, după centrarea lui Silaghi. În cele din urmă, Daniel Pancu l-a scos pe Munteanu de pe teren în minutul 78, în locul său fiind introdus Blănuţă. În minutul 90, Mihnea Rădulescu a stabilit scorul final, cu un lob peste portar.

Până la meciul cu Muntenegru, Louis Munteanu avea un singur gol marcat la naţionala de tineret a României. Atacantul clujenilor se află într-o formă foarte bună, el marcând şi înaintea pauzei internaţionale, în meciul de pe teren propriu al echipei sale câştigat cu Poli Iaşi. De la venirea la CFR cluj, el şi mai trecut în cont două duble, cu Unirea Slobozia şi FCSB. În prezent, el este cotat la 1,8 milioane de euro pe transfermarkt.com.