Laszlo Dioszegi a pus ochii pe un jucător care a evoluat în finala Champions League: ”Vreau să-l aduc la Sepsi” :)

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

La acest duel disputat pe stadionul Wembley asistat din tribune și un patron din SuperLiga României, în persoana lui Laszlo Dioszegi, ”omul cu banii” de la Sepsi Sfântu-Gheorghe.

După ce a vizionat meciul de gală din ultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi, Dioszegi a fost intervievat de Digi Sport pentru a afla cum a trăit omul de afaceri acest duel și ce planuri a pregătit la Sepsi pentru sezonul viitor.

Laszlo Dioszegi: ”Vreau să-l aduc pe Fullkrug la Sfântu-Gheorghe să dea vreo 20 de goluri”

Printre altele, Laszlo Dioszegi a susținut că va mai transfera la Sepsi încă 3-4 jucători pentru sezonul viitor, pe lângă cei patru prezentați deja la echipă.

De asemenea, după ce a urmărit cu atenție finala Champions League dintre Real Madrid și Borussia Dortmund, Dioszegi a mărturisit că și-ar dori, în glumă, să-l transfere pe Niclas Fullkrug (31 de ani), atacantul ”galben-negrilor”, de la formația germană direct la Sepsi, unde este convins că ar marca cel puțin 20 de goluri pe sezon.

”Am reușit să aducem patru jucători buni pentru Sepsi și vom mai aduce încă 3-4. Cred că sună telefoanele din 5 în 5 minute. Sunt jucători care vin cu inima la Sepsi și știm că bugetul nostru este limitat.

Vrem să aducem jucători care își doresc să joace fotbal. Vreau să-l aduc pe Fullkrug la Sfântu-Gheorghe să dea vreo 20 de goluri. Am glumit puțin”, a spus Dioszegi, într-un interviu acordat jurnaliștilor Digi Sport George Dobre și Dan Ștefănescu.

Niclas Fullkrug a ratat mai multe ocazii importante pentru Borussia Dortmund în meciul cu Real Madrid, una dintre ele chiar la scorul de 0-0, când atacantul a trimis în bară din poziție de 1-la-1 cu portarul advers, Thibaut Courtois (în minutul 23).

În cele din urmă, Fullkrug a băgat mingea în poartă în minutul 87, dar reușita germanului a fost anulată pentru ofsaid.