Jose Martin a câștigat Sprintul în Grand Prix-ul Australiei. Cursa regină are startul duminică dimineață, la ora 06:00

• SuperLiga: Sepsi – UTA Arad, sâmbătă, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul – CFR Cluj, sâmbătă, 21:00, DGS 1

După start, chiar în primul viraj, Marc Marquez a ieșit în afara trasei și a ajuns la limita Top 10.

Grand Prix-ul Australiei Live Video duminică, ora 06:00, Digi Sport 1. Jose Martin a câștigat Sprintul

Însă Gresini a făcut o nouă cursă de recuperare formidabilă și a încheiat pe locul 2. Enea Bastianini a completat podiumul sprintului de la Phillip Island, cu 6 tururi rămase până la final, atât Marc Marquez, cât si Bastianini, au trecut de Francesco Bagnaia și l-au trimis pe acesta în afara podiumului.

Campionul mondial a pierdut 6 puncte la general și se află acum la 16 puncte în urma lui Jorge Martin. Cel mai interesant duel pe final de cură a fost cel dintre Maverick Vinales și Marco Bezzecchi.

După minute bune de pregatire, Vinales a trecut pe linia dreaptă de Bezzecchi, în turul 11. Imediat după depășire, Bezzecchi l-a lovit din spate și ambii au căzut în primul viraj.

În noapte de sâmbătă spre duminică, cursele vor fi de la ora 03.00, în direct pe Digi Sport 1. Și tot pe Digi Sport 1 veți putea viziona și Grand Prix-ul Australiei, care va avea startul trei ore mai târziu, adică la ora 06:00.

MARTIN Jorge (spa), Prima Pramac Racing, Ducati Desmosedici GP24, portrait, starting grid, grille de départ during the 2
Jorge Martin / Foto: Profimedia

Etichete: jorge martin , mopo gp , marele premiu al australiei la moto gp