Jessica Pegula a ”recidivat” în Canada

• Conference League: Astana – Corvinul, miercuri, 17:00, DGS 1

• Conference League: CFR Cluj – Maccabi Petach Tikva, joi, 20:00, DGS 1

Cele mai importante meciuri de la competiția canadiană au fost în direct pe canalele Digi Sport.

Jessica Pegula – Amanda Anisimova 6-3, 2-6, 6-1 la Openul Canadei

Pegula (30 ani), numărul 6 mondial, şi-a păstrat astfel titlul în această competiţie, care se desfăşoară alternativ la Montreal (unde s-a impus anul trecut) şi Toronto.

Ea s-a impus după o oră şi 28 de minute de joc în duelul cu Anisimova (22 ani), pentru a-şi trece în palmare al treilea titlu de categoria WTA 1.000.

Nu a fost uşor să părăsesc zgura de la Roland Garros (n.r. care găzduit turneul de tenis al JO 2024) şi să vin imediat aici, pe această suprafaţă diferită, dar am reuşit. Este o mândrie să câştig un turneu feminin organizat într-un mod atât de frumos aici“, a declarat Pegula, cu trofeul în braţe, citată de Agerpres.

O performanţă solidă pentru experimentata jucătoare americană, cu două săptămâni înaintea ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open, care va avea loc între 26 august şi 8 septembrie la New York şi care se va disputa pe aceeaşi suprafaţă dură ca la Toronto.

În ciuda eşecului din finală, Amanda Anisimova a reuşit un salt impresionant în clasamentul WTA, până pe locul 49, după ce la sosirea sa în Canada se afla pe locul 132.