Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Palermo! A învins-o pe Ann Li în două seturi

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Palermo! Jucătoarea din România a făcut spectacol în Italia, la turneul WTA 250.

Irina Begu (33 de ani, numărul 142 WTA) a învins-o în sferturile de finală pe jucătoarea americană Ann Li (24 de ani, numărul 127 WTA). Begu s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 45 de minute de joc.

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Palermo!

În semifinale, Irina Begu va juca împotriva învingătoarei din meciul dintre australianca Astra Sharma şi favorita numărul 2 a turneului, jucătoarea din Cehia Karolina Muchova, notează news.ro.

Până în momentul de față, Irina Begu nu a pierdut niciun set la turneul de la Palermo. De notat este faptul că românca a câștigat acest turneu în anul 2022, după o finală câștigată în fața Luciei Bronzetti.

O altă statistică interesantă este accea că Irina Begu a ajuns până cel puțin în faza sferturilor de finală de la Palermo pentru a 4-a oară. Românca a jucat pentru prima dată la turneul italian acum 13 ani.