Eduard Novak, pe locul 10 la para ciclism la Jocurile Paralimpice de la Paris

• UEFA Nations League: Serbia – Spania, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: România – Germania, joi, 19:00, DGS 1

Eduard Novak, pe locul al 10-lea la proba de ciclism de la Jocurile Paralimpice de la Paris

Victoria a revenit francezului Kevin Le Cunff, cronometrat cu timpul de 36 min 46 sec 49/100 pe 28,3 km, urmat de conaţionalul Gatien Le Rousseau, la 31 sec 89/100, şi de spaniolul Damian Ramos Sanchez, la 1 min 19 sec 45/100.

Novak a sosit al 10-lea din 13 concurenţi, la 4 min 05 sec 61/100 de lider, notează Agerpres.

La categoria T1-2, Theodor Matican a fost al 11-lea, penultimul, la 8 min 26 sec 01/100 de învingător, chinezul Jianxin Chen (21 min 35 sec 78/100 pe 14,1 km). Pe locul secund s-a clasat canadianul Nathan Clement (22:53.36), iar al treilea a fost belgianul Tim Celen (23:27.64).

Matican (25 ani), legitimat la CSA Steaua Bucureşti şi antrenat de tatăl său, dr. Sorin Matican, se află la prima sa ediţie a Jocurilor Paralimpice.

Cei doi paraciclişti vor mai evolua în cursele de fond, Novak în data de 6 septembrie, iar Matican pe 7 septembrie.

Eduard Novak, locul 7 la proba de 4.000m urmărire

Înaintea acestei competiții, Eduard Novak, fostul ministru al Sportului, a ocupat locul 7 în calificările probei individuale de urmărire pe distanţa de 4.000 metri (categoria 4) la Jocurile Paralimpice de la Paris.

Novak a fost cronometrat pe velodromul de la Saint-Quentin-en-Yvelines cu timpul de 4 min 33 sec 045/1000, în condiţiile în care doar primii patru clasaţi au intrat în lupta pentru medalii.

Etichete: ciclism , eduard novak , jocurile paralimpice de la paris