După ce a anunțat că rămâne la Barcelona, Xavi a decis să o ”înțepe” pe PSG pentru eliminarea din UCL

• SuperLiga: Dinamo – Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – CFR, joi, 21:45, DGS 1

La conferința de presă susținută în decursul zilei de joi (25 aprilie) în care și-a anunțat noua decizie, antrenorul Barcelonei a decis, printre altele, să o ”înțepe” pe Paris Saint-Germain, formația care i-a eliminat pe catalani din sferturile Champions League.

Xavi: ”Din punct de vedere tactic, am fost mai buni decât PSG, atât în tur, cât și în retur

Xavi Hernandez a susținut că Barcelona a fost la un nivel mult mai ridicat decât PSG din punct de vedere tactic, în ambele dueluri din sferturile Champions League.

De asemenea, antrenorul spaniol le-a avertizat pe formațiile cu pretenții din Europa că formația de pe Camp Nou va fi una mult mai solidă din sezonul următor.

“Din punct de vedere tactic, am fost mai buni decât PSG, atât în tur, cât și în retur (…) În sezonul viitor, vom fi mai puternici”, a spus Xavi, potrivit Marca.

În meciul tur, jucat în Franța, Barcelona s-a impus în fața celor de la PSG cu scorul de 3-2. Însă, în partida retur, jucată în Spania, catalanii au ”cedat” cu scorul de 1-4 în fața campioanei din Hexagon și a părăsit Champions League din faza sferturilor de finală.

La meciul retur, catalanii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 29, după ce arbitrul român Istvan Kovacs i-a acordat direct cartonașul roșu lui Ronald Araujo, fundașul Barcelonei, pentru un fault comis din postura de ultim apărător.

VIDEO Rezumat Barcelona – PSG, scor 1-4

Etichete: barcelona , psg , xavi hernandez