Dramatism total cu Ronaldo pe teren! 3 cartonașe roșii, gol neașteptat și trofeul a fost cucerit după ”loteria penalty-urilor”

• Finala Champions League: Dortmund – Real Madrid, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Duelul a fost unul ”nebun”, decis la loviturile de departajare.

Al-Hilal – Al-Nassr 1-1. (5-4 d.l.d). Echipa lui Cristiano Ronaldo a pierdut finala Cupei Regelui

Aleksandar Mitrovic a deschis scorul, în minutul 7, din pasa lui Malcom. Lucrurile s-au complicat pentru Al-Nassr, care l-a pierdut pe David Ospina, în minutul 56, fiind eliminat.

Cu toate acestea, oaspeții au rezistat eroic, iar, în minutul 87, egalitatea numerică a fost restabilită, după ce Ali Al Bulayhi a fost eliminat. După doar un minut, când puțină lume se mai aștepta, echipa lui CR7 a egalat prin Ayman Yahya!

Au trecut doar două minute, iar un alt jucător a fost eliminat. Este vorba despre Kalidou Koulibaly, care a văzut roșu în minutul 90.

Cele 90 de minute regulamentare s-au încheiat la egalitate, astfel că s-a intrat în prelungiri. În cele două reprize, tabela a rămas neschimbată, iar câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

La loviturile de la 11 metri s-a impus Al-Hilal, scor 5-4. Astfel, Cristiano Ronaldo a ratat șansa de a ”sparge gheața” și de a cuceri primul trofeu în Arabia Saudită.

Cristiano Ronaldo a ieșit principalul marcator în Saudi Pro League și este primul fotbalist din istorie care devine golgheter în patru campionate diferite

Cristiano Ronaldo a fost intergralist pentru Al-Nassr, în meciul disputat contra celor de la Al-Ittihad, în ultima etapă din Saudi Pro League. Atacantul portughez a punctat de două ori, în poarta celor de la Al-Ittihad și a devenit golgheterul campionatului din Arabia Saudită, cu 35 goluri.

Portughezul a bătut recordul deţinut de Hamdallah, din sezonul 2018-2019 (34 de goluri). În cele 31 de meciuri disputate în Arabia Saudită, Ronaldo şi-a mai trecut în cont şi 11 pase decisive.

În urma acestei realizări, starul lusitan a devenit primul fotbalist din istoria fotbalului care devine golgheter, în patru campionate diferite.

Cristiano a dorit să celebreze această nouă bornă, din carieră, printr-un mesaj postat pe rețelele sociale: ”Eu nu urmăresc recorduri! Recordurile mă urmăresc pe mine!

Etichete: cristiano ronaldo , arabia saudita , al hilal , al nassr