Dinamo – Gloria Buzău 4-1. ”Câinii” au făcut spectacol! Politic, Opruț și Selmani au consemnat o victorie categorică

02.08.2024, 23:50

• FOTBAL: FC Bihor – Viitorul Pandurii Târgu Jiu, sâmbătă, 18:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Farul – Poli Iași, sâmbătă, 21:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

Partida Dinamo – Gloria Buzău, din etapa cu numărul 4 a SuperLigii a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Dinamo – Gloria Buzău 4-1. Victorie clară pentru ”Câini”

Deși Gloria Buzău a avut un strat îndrăzneț de meci, ”Câinii” au dat lovitura la chiar prima ocazie, prin Dennis Politic, în minutul 10. Raul Opruț a dublat avantajul în minutul 27, după o centrare excelentă venită de la Hakim Abdallah.

La cabine s-a intrat cu scorul de 2-0 pentru gazde, însă oaspeții au redus din diferență la șapte minute după ieșirea de la cabine. Kennedy Boateng și-a trimis balonul în propria poartă.

Totuși, ”Câinii” au continuat să atace și au dus scorul la 3-1 prin Astrit Selmani, care a punctat în minutul 80, în urma unui corner.

Dennis Politic a dus scorul la 4-1 în minutul 84, după ce a fost lansat de Ahmed Bani.

În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Zeljko Kopic a urcat pe poziția secundă, cu șapte puncte și golaveraj +5. De partea cealaltă, Gloria Buzău este pe poziția a noua, cu patru puncte și golaveraj -3.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo – Gloria Buzău 4-1:

Cele două formații au aceeași linie de clasament după primele 3 runde ale sezonului: o victorie, o remiză și un eșec, 4 puncte. Înaintea meciului de pe stadionul ”Arcul de Triumf”, Dinamo și Gloria Buzău ocupă locurile 6, respectiv 7.

Cele mai recente confruntări directe au avut loc în Liga 2, în sezonul 2022/2023. Atunci, Dinamo nu a reușit să se impună în fața Buzăului, în 3 meciuri: două rezultate de egalitate și o înfrângere.

Cîrjan și Abdallah sunt golgheterii ”Câinilor” cu câte două reușite, în timp ce Matos este cel mai bun marcator al Gloriei, tot cu două goluri.

Andrei Prepeliță se află la al șaselea meci contra lui Dinamo din postura de antrenor: 3 succese, o victorie și o înfrângere. Kopic nu a mai întâlnit-o pe Gloria Buzău.

Dinamo – Gloria Buzău | Kopic: ”Prepeliță a făcut treabă bună”

Antrenorul Andrei Prepeliţă a făcut o treabă foarte bună la Buzău, dovadă startul foarte bun al acestei echipe nou promovate în Superligă. Noi trebuie să fim la cel mai înalt nivel pentru a face un joc bun şi a câştiga puncte în această partidă care se anunţă foarte dificilă.

Planul nostru este să jucăm la intensitate maximă mâine, cu atât mai mult cu cât jucăm în faţa propriilor suporteri. Vrem să arătăm calitate în ofensivă, să ne creăm situaţii de a marca, dar, bineînţeles, în acelaşi timp îmi doresc să văd stabilitate în defensivă.

Ştiu că echipa noastră are încă multe lucruri de îmbunătăţit, însă a arătat multe lucruri pozitive şi sunt sigur că este pregătită să dea totul pentru cele trei puncte în meciul de mâine (n.r.- azi)”, a afirmat Zeljko Kopic, înaintea meciului Dinamo – Buzău.