Denis Alibec s-a prăbuşit emoţional după Rapid – Farul 5-0: „E cea mai ruşinoasă înfrângere din cariera mea”

Rapid – Farul Constanţa 5-0. Echipa lui Şumudică a umilit-o pe cea a lui Hagi! Alex Dobre, dublă la debut! Show total în Giuleşti

Meciul Rapid – Farul Constanţa 5-0 a fost transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro, de la ora 21:00. Partida din Giuleşti, în care echipa lui Gică Hagi a fost umilită, a încheiat etapa cu numărul 13 din Liga 1.

În urma acestui meci, Rapid a urcat pe locul 10 în Liga 1, cu 16 puncte. Farul e pe locul 14 în Liga 1, cu 13 puncte.

Borza a deschis scorul, în minutul 13 al meciului, cu un şut plasat, care a fost şi uşor deviat. În minutul 20 Claudiu Petrila a majorat avantajul giuleştenilor, cu un şut la colţul scurt. Paşcanu a marcat cu un voleu superb în minutul 40.

Intrat pe teren în repriza secundă, Alex Dobre a reuşit o dublă. Noua achiziţie a giuleştenilor a marcat în minutele 72 şi 90+5. Primul gol a fost marcat de Dobre cu o execuţie perfectă, la colţul lung. În prelungirile partidei, Dobre a înscris din cădere, după o centrare foarte bună a lui Micovschi.

Rapid: Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu – Onea, Christensen, Hromada, Borza – N’jie, Boupendza, Petrila

Rezerve: Aioani, Ignat, Braun, Gojkovic, Emmers, Kait, Grameni, Hasani, R. Pop, Micovschi, Dobre, Burmaz

Antrenor: Marius Șumudică

Farul: Buzbuchi – Bălașa, Țîru, Gustavo Marins, C. Ganea – Dican, Nedelcu, Vînă – Grigoryan, Alibec, Radaslavescu

Rezerve: Ducan, Sțrbu, Dănuleaa, Buta, Aioanei, N. Popescu, Casap, Basceanu, A. Stoian, Mustacă, Mosca, Avramescu

Antrenor: Gică Hagi

Alexandru Dobre a marcat o „dublă” la debut şi i-a cucerit pe fanii Rapidului cu un singur gest

Alexandru Dobre a marcat o „dublă” la debut şi i-a cucerit pe fanii Rapidului cu un singur gest. Dobre a marcat în minutul 72 cu un şut superb la coltul lung. De asemenea, Dobre a reuşit dubla în prelungirile porţii, cu o execuţie din 20 metri.

Alexandru Dobre a avut parte de un debut de vis la Rapid. Mijlocaşul care a jucat în sezonul trecut la Famalicao a marcat golul cu numărul 4 al Rapidului în derby-ul cu Farul.

Dobre a prins un şut de zile mari la colţul lung prin care l-a lăsat fără replică pe Buzbuchi. Imediat, Alexandru Dobre s-a dus în faţa fanilor şi a făcut un gest prin care i-a cucerit imediat. Acesta a sărutat stema, drept dovadă că e trup şi suflet pentru noua echipă. În prelungirile meciului, Dobre a reuşit dubla. Al doilea gol al lui din acest meci, Alex Dobre l-a marcat din cădere.