De ce nu au jucat Alibec și Mitriță cu Lituania

• Handbal: PSG – Dinamo, joi, 21:45, DGS 2

• Media: Fotbal European, miercuri, 17:30, DGS 1

O singură echipă mai are 4 victorii, Grecia, dar spre deosebire de eleni, noi avem golaveraj +9, iar elenii +8.

Lucescu și Mitriță nu ar fi jucat din cauza terenului greu

Un subiect care a suscitat, totuși, mult interes este cel legat de numărul de schimbări făcute de Lucescu pe parcursul meciului cu Lituania, scor 2-1 în deplasare. Doar trei, în condițiile în care regulamentul îi permite cinci înlocuiri.

Au intrat Coman, Olaru și Hagi, ultimul puține minute, dar pe bancă au rămas doi dintre fotbaliștii la care lumea se aștepta să-i vadă pe gazon. Este vorba despre Mitriță și Alibec, titulari sau intrați pe parcursul meciului, mai ales că nu au prins vreun minut nici în meciul cu Cipru, scor 3-0.

Jurnalistul Ovidiu Ioanițoaia, un apropiat al lui Mircea Lucescu, a oferit în Gazeta Sporturilor o explicație pe care ar fi primit-o chiar de la selecționer:

„Lucescu părea mulțumit, el sublinia faptul că adversarul a fost nu numai vânjos, dar și foarte motivat. Terenul a fost foarte greu. Probabil ăsta a fost motivul pentru care nu i-a introdus nici pe Alibec, nici pe Mitriță. El mi-a și spus înainte că din pricina terenului nu crede că îi va băga pe Alibec și Mitriță. Ei nu s-ar fi descurcat cum s-a descurcat Drăguș”, susține Ioanițoaia.

Ce rezerve au rămas pe banca României la meciul cu Lituania

Târnovanu, Moldovan, Alibec, Chipciu, Dican, Ghiță, Fl. Coman, Ianis Hagi, Cristian Manea, Alex Mitriță, Olaru și Pușcaș, au fost rezervele României la startul partidei cu Lituania.

Dintre ei au jucat Coman, Olaru și Hagi.

Ultimele noastre meciuri din grupă sunt România – Kosovo, pe 15 noiembrie, respectiv România – Cipru, pe 18 noiembrie.