Claudiu Petrila a spus cum i-a motivat pe giuleşteni şedinţa cu Dan Şucu! Avertisment pentru colegi, înaintea derby-ului cu FCSB!

Claudiu Petrila a spus cum i-a motivat pe giuleşteni şedinţa cu Dan Şucu!

Claudiu Petrila / Captură AS.ro.

Claudiu Petrila a spus cum i-a motivat pe giuleşteni şedinţa cu Dan Şucu! Petrila a mărturisit că, după mult timp, vine la un interviu fericit.

El a avut un mesaj vehement pentru colegii săi după victoria la scor, 5-0, cu Farul. „Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”, le-a transmis Petrila colegilor săi.

Petrila îşi doreşte ca victoria extraordinară cu Farul să fie dublată şi de o victorie cu FCSB, în derby-ul de duminică. FCSB – Rapid va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro duminică, de la ora 21:00.

Derby-ul dintre FCSB şi Rapid se va disputa tot pe Arena Naţională, ca şi cel pe care roş-albaştrii l-au câştigat duminică, cu 2-0, cu Dinamo.

În sfârşit, pot să vin şi eu mai fericit la interviu. O victorie mare pentru noi. Sperăm că nu am marcat prea multe goluri şi să dăm şi duminică (n.r.: la derby-ul cu FCSB).

E plăcut. După mult timp am simţit şi noi că avem forţă, că ne putem bate de la egal la egal cu orice echipă.

(n.r: E sistemul potrivit?) Da, se poate. Se pare că ne simţim bine în sistemul ăsta. Am făcut o treabă bună, dar cu siguranţă mai avem de muncit.

„Dacă nu reuşim un meci bun şi duminică, degeaba”

Motivaţia era la cel mai înalt nivel. Era o presiune pe noi pentru că nu am mai câştigat acasă de foarte mult timp.

(n.r: despre şedinţa cu Dan Şucu, dacă i-a motivat) Se pare că da. S-a văzut şi în teren. Am reuşit să fim mai închegaţi.

(n.r.: despre noile transferuri) Avem mai multă forţă în atac. Se vede că au jucat la un nivel bun şi au o experienţă în faţă.

(n.r: despre derby-ul cu FCSB) Suntem pregătiţi, dar până la meci mai avem câteva zile să ne pregătim şi mai bine.

Sperăm ca pe viitor să le oferim fanilor şi mai multe momente bune. Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Dacă nu reuşim un meci bun şi duminică, degeaba”, a declarat Claudiu Petrila pentru digisport.ro, după Rapid – FCSB 5-0.

Ne-am bucurat foarte mult, e ca o descătuşare. Ne simţim bine. Marius Şumudică ne-a spus că avem încredere în noi şi să ne facem jocul. Noi intrăm de la meci la meci să câştigăm cele 3 puncte şi asta ne dorim. Să urcăm în clasament şi să câştigăm cele 3 puncte”, a spus şi Andrei Borza, pentru sursa citată, după meci.

Rapid – Farul Constanţa 5-0. Echipa lui Şumudică a umilit-o pe cea a lui Hagi! Alex Dobre, dublă la debut! Show total în Giuleşti

Meciul Rapid – Farul Constanţa 5-0 a fost transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro, de la ora 21:00. Partida din Giuleşti, în care echipa lui Gică Hagi a fost umilită, a încheiat etapa cu numărul 13 din Liga 1.

În urma acestui meci, Rapid a urcat pe locul 10 în Liga 1, cu 16 puncte. Farul e pe locul 14 în Liga 1, cu 13 puncte.

Borza a deschis scorul, în minutul 13 al meciului, cu un şut plasat, care a fost şi uşor deviat. În minutul 20 Claudiu Petrila a majorat avantajul giuleştenilor, cu un şut la colţul scurt. Paşcanu a marcat cu un voleu superb în minutul 40.

Intrat pe teren în repriza secundă, Alex Dobre a reuşit o dublă. Noua achiziţie a giuleştenilor a marcat în minutele 72 şi 90+5. Primul gol a fost marcat de Dobre cu o execuţie perfectă, la colţul lung. În prelungirile partidei, Dobre a înscris din cădere, după o centrare foarte bună a lui Micovschi.

Rapid: Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu – Onea, Christensen, Hromada, Borza – N’jie, Boupendza, Petrila

Rezerve: Aioani, Ignat, Braun, Gojkovic, Emmers, Kait, Grameni, Hasani, R. Pop, Micovschi, Dobre, Burmaz

Antrenor: Marius Șumudică

Farul: Buzbuchi – Bălașa, Țîru, Gustavo Marins, C. Ganea – Dican, Nedelcu, Vînă – Grigoryan, Alibec, Radaslavescu

Rezerve: Ducan, Sțrbu, Dănuleaa, Buta, Aioanei, N. Popescu, Casap, Basceanu, A. Stoian, Mustacă, Mosca, Avramescu

Antrenor: Gică Hagi