CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-1. Elvir Koljic a deschis scorul cu o lovitură de cap. Ardelenii joacă cu un om mai puţin

Elvir Koljic, bucuria de după gol / Profimediaimages

Meciul CFR Cluj – Universitatea Craiova va fi transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro, de la ora 22:00. Dueul dintre cele două reprezentante ale României din turul 2 preliminar Conference League contează pentru etapa a 3-a din Liga 1.

Meciul din Gruia este între duelurile tur şi retur din cupele europene. Universitatea Craiova a pierdut prima manşă, de pe terenul lui Maribor, scor 0-2, în timp ce clujenii au remizat pe teren propriu cu Neman Grodno.

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-1

Min. 52: CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-1. Elvir Koljic a deschis scorul cu o lovitură imparabilă de cap.

Min. 45: Kamara a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, după un atac asupra lui Paradela.

Min. 1: A început meciul din Gruia!

Reclamă 4

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Pedro Rocha, Ajeti, Kresic, Thaqi – Fica, Artean, Păun – Kamara, P. Michael, Nkololo
Rezerve: Hindrich, Malico, Mogoș, Matei Ilie, Boben, A. Keita, Muhar, Tachtsidis, Deac, Korenica, Postolachi, Bîrligea
Antrenor: Dan Petrescu

Universitatea Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonaldo, Sierra Perez, Ndong – Oshima, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, Paradela – Koljic
Rezerve: Lung, Căpățînă, Gașpar, Bancu, Zajkov, Badelj, A. Crețu, Bană, Barbu, Montoya, A. Ivan, A. Mitriță
Antrenor: Costel Gâlcă

În campionat, cele două echipe au câte patru puncte după primele două etape. CFR Cluj a învins-o pe Dinamo şi a remizat în Giuleşti, în două meciuri în care rezultatul final s-a stabilit în prelungiri.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a remizat în prima etapă la Sibiu, cu Hermannstadt, în timp ce duelul de pe teren propriu cu UTA l-a câştigat cu 4-2.

Dan Petrescu, reacţie categorică după CFR Cluj – Neman Grodno 0-0

Dan Petrescu nu înţelege de ce la meciurile din preliminariile Conference League nu există arbitrajul video. Acesta a transmis că echipa sa are şanse în continuare să se califice, însă până la returul cu Neman Grodno, se va concentra asupra meciului din Liga 1, cu Universitatea Craiova.

„Echipele din Belarus sunt foarte bine pregătite. N-au riscat nimic, au jucat corect. Prima repriză a fost echilibrată, în repriza a doua am avut şi două faze de penalty, pe care o să le revăd. Nu înţeleg de ce lumea nu vrea VAR-ul, poate schimba meciul.

Jucam altfel la 1-0, dar ştim ce va fi în retur. Ne gândim la meciul de duminică, după va fi deplasarea în Ungaria, e bine că nu e o deplasare lungă. Cei de la Grodno nu au meci, se vor odihni. Va fi un meci greu, posibil prelungiri, penalty-uri. Slăbiciuni au fost pe final, când au căzut fizic. Dar au stat bine, au şi moral bun după egalul acesta.

Trebuie să fim realişti, avem şansele noastre. Dar până atunci avem meciul cu Craiova de duminică”, a declarat Dan Petrescu, conform digisport.ro.