CFR Cluj și-a aflat adversarul din play-off-ul Conference League: gol în minutul 90+7! Miza financiară e imensă

• SuperLiga: SloboziaPetrolul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaFC Buzău, vineri, 22:00, DGS 1

Ardelenii vor evolua împotriva ciprioților de la Pafos în meciurile decisive pentru calificarea în faza ligii competiției continentale.

• Meciurile din play-off-ul Conference League se joacă pe 22, tururile, respectiv 29 august

CFR Cluj – Pafos, în play-off-ul Conference League

Pafos, unde evoluează Vlad Dragomir, a trecut de CSKA 1948 Sofia în turul trei preliminar din Conference League. Calificarea a fost obținută într-un mod dramatic.

Returul din Cipru a început de la 2-1 pentru CSKA 1948, iar Pafos a dominat autoritar, mai ales că bulgarii au jucat din minutul 45 cu un om în minus. Până în minutul 90+6, însă, Pafos nu a reușit să marcheze, chiar dacă a avut nu mai puțin de 17 ocazii și 7 șuturi cadrate. CSKA 1948 nu a avut nici măcar un șut pe poartă.

Golul a venit, în cele din urmă, în minutul 90+7, iar meciul a intrat în prelungiri. În timpul suplimentar, Pafos a continuat să controleze jocul și a marcat rapid două goluri, în minutele 94 și 100. Pafos a mai înscris o dată în minutul 118, un autogol, și a obținut calificarea.

CFR Cluj – Pafos se joacă pentru faza ligii și premiul de aproape 3 milioane de euro

Câștigătoarea ”dublei” dintre CFR Cluj și Pafos va ajunge în faza ligii Conference League, competiție care își schimbă complet formatul, precum Champions League și Europa League. Prezența în faza ligii este premiată de UEFA cu 2.95 milioane de euro.

• Pentru prezența în play-off, CFR Cluj și-a asigurat un cec de 750.000 de euro

Nu vor mai exista grupe, ci o așa-numită ”fază a ligii”. În Conference League, fiecare echipă va disputa câte 6 meciuri, cu 6 adversari diferiți.

Etichete: play-off conference league , cska 1948 sofia