Ce l-a nemulțumit pe antrenorul lui LASK Linz, după remiza cu FCSB din Europa League

• SuperLiga: Petrolul – Oțelul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Poli Iași – Rapid, vineri, 22:00, DGS 1

Confruntarea dintre cele două echipe a putut fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Thomas Darazs, după LASK Linz – FCSB 1-1: ”Am pierdut mingea inutil înainte de a primi gol

Thomas Darazs (46 de ani) a fost nemulțumit de neatenția jucătorilor săi la golul marcat de David Miculescu (23 de ani), în prelungirile primei reprize.

Printre altele, antrenorul austriecilor a remarcat că LASK nu a mai avut jocul sub control, în repriza a doua a duelului cu FCSB.

La finalul primei reprize am pierdut mingea inutil înainte de a primi un gol, pe care puteam să îl contracarăm cu ușurință.

Până atunci făcusem o treabă bună în defensivă împotriva mingiilor înalte trimise de FCSB în careu.

În repriza secundă nu am mai avut jocul sub control ca în startul partidei. Ritmul a fost un pic haotic, față de gusturile mele.

Am renunțat prea repede la balon și am lăsat prea multe spații pentru adversar. În cele din urmă, suntem în aceeași poziție ca înainte de startul meciului.

Trebuie să pregătim manșa secundă cât putem noi de bine”, a declarat Thomas Darazs, la finalul jocului LASK Linz – FCSB.

Presa din Austria, după LASK – FCSB 1-1: ”LASK a ratat șansa de a începe manșa secundă din România, joia viitoare, dintr-o poziție mai bună”

La scurt timp după ultimul fluier al arbitrului, presa din Austria a tras concluziile după LASK Linz – FCSB.

Remiză împotriva FCSB-ului. LASK a ratat victoria pe teren propriu”, au titrat cei de la Kronen Zeitung.

LASK a reușit doar un egal, 1-1, în prima manșă a play-off-ului Europa League împotriva FCSB-ului. După un start în forță, Linz a preluat conducerea în minutul 34 cu un gol al lui Adil Taoui, dar oaspeții au egalat cu puțin timp înainte de pauză.

LASK s-a chinuit apoi și a ratat șansa de a începe manșa secundă din România, joia viitoare, dintr-o poziție mai bună.

Gazdele au dominat clar jocul în prima repriză și au avut un avantaj meritat. După egalarea prematură a lui David Miculescu (45+2), aproape de pauză, cei de la LASK au dat cu piciorul la tot ce au realizat până în acel moment și, după un joc modest, s-au bucurat chiar că nu au mai primit încă un gol.

FCSB, clubul succesor al Stelei, fosta câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni (1986), a avut inițial puțin de oferit în fața celor 10.650 de spectatori de pe Gugl. LASK nu a avut nicio problemă să țină în frâu oaspeții extrem de rezervați.

Dar repriza a doua a aparținut clar oaspeților. Ca lucrurile să fie și mai rele, echipa din Linz l-a pierdut pe Zulj, accidentat.

FCSB a profitat de spațiul disponibil, a venit periculoasă în fața porții de mai multe ori și a fost până la urmă mai aproape de golul victoriei decât austriecii. Siebenhandl a apărat de două ori în fața lui Miculescu (71) și a lui Octavian Popescu (75)”, au mai notat jurnaliștii austrieci.

Etichete: lask linz , lask linz fcsb , thomas darazs , thomas darazs nemultumit