Ce a notat presa germană înainte de România – Olanda + Cum a fost numit Ianis Hagi

• Media: Liga Digisport, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

În optimile de finală de la EURO 2024, România se va înfrunta cu Olanda, marți, de la ora 19:00, la Munchen.

Ce a scris presa germană despre România, înaintea meciului cu Olanda de la EURO

Înaintea meciului cu Olanda, presa din Germania a evidențiat modul în care a reușit România să se califice în optimile de finală. Nemții l-au numit pe Ianis Hagi drept ”marea speranță a echipei” înaintea duelului cu batavii.

România s-a calificat pentru a doua oară într-o fază eliminatorie a Campionatului European. Fanii sunt un sprijin puternic pentru tricolori, formând un adevărat zid în spatele echipei.

Motto-ul antrenorului Edward Iordănescu, ‘Trebuie să ne bucurăm de fiecare moment, de fiecare zi, de fiecare oră și de fiecare minut din turneu’, a funcționat foarte bine până acum.

Apărarea condusă de vedeta lui Tottenham, Radu Drăgușin, a fost solidă, primind doar două goluri în cele trei meciuri din grupă, după ce a încasat doar cinci goluri în toată campania de calificare la Campionatul European. Marea speranță a echipei este Ianis Hagi, fiul legendarului Gheorghe Hagi, în care se pune multă încredere”, au notat cei de la Bild.

România, meci cu Olanda în optimile de la EURO 2024

Meciul României cu Olanda se va disputa pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

După rezultatele Portugaliei și Turciei, România are un adversar mai greu în optimi, însă altfel stau lucrurile dacă va reuși să se califice în sferturi.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile Anglia – Slovacia și Elveția – Italia. Dacă ajunge în semifinale, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe.