Carlo Ancelotti a evidențiat un singur jucător, după Real Madrid – Barcelona 1-2

• SuperLiga: SloboziaUTA, luni, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: RapidSepsi, luni, 22:00, DGS 1

Golurile au fost marcate de Nico Paz (19 ani), pentru madrileni, respectiv Pau Victor (22 de ani), pentru catalani, autor al unei ”duble”.

Carlo Ancelotti a fost impresionat de jocul făcut de Vinicius, în meciul Real Madrid – Barcelona 1-2

Carlo Ancelotti (65 de ani) a preferat să joace în derby-ul contra Barcelonei cu jucători care au evoluat mai puțin, în stagiunea anterioară.

După ce s-a văzut condus la două goluri diferență, ”Carletto” l-a introdus pe teren pe Vinicius (24 de ani), în minutul 57, despre care a spus că ”a fost decisiv ca întotdeauna”.

Obiectivul nostru acum este să dăm minute și să aducem jucătorii la cea mai bună formă. Vinicius nu are nevoie de multe șanse, pentru ca jocul nostru să accelereze. ‘Vini’ s-a întors bine de la Copa America și este într-o formă bună.

Este clar că a lucrat în vacanță. Jucătorii sunt acum într-o formă fizică solidă și nu au nevoie de multă muncă. Vinicius a fost decisiv ca întotdeauna”, a declarat Carlo Ancelotti, la finalul partidei, potrivit as.com.

• 180 de milioane de euro este cota de piață a lui Vinicius, potrivit Transfermarkt.
  • Contractul lui Vinicius cu Real Madrid expiră în vara anului 2027.
  • În 39 de meciuri jucate pentru madrileni în sezonul trecut, Vinicius a marcat 24 de goluri și a oferit 11 pase de gol, în toate competițiile.

Carlo Ancelotti, după ce a pierdut în fața Barcelonei: ”Să nu o luăm razna”

• Deținătoarea Champions League se află la a doua înfrângere în meciurile amicale disputate în SUA, după ce în primul amical a fost învinsă de AC Milan, scor 0-1.

Să nu o luăm razna. Sunt jocuri de presezon, ne lipsesc totuși opt jucători…

Nu ne gândim la problema tactică sau la alte lucruri, ci doar punem într-o stare bună jucătorii care lucrează acum.

La nivel tactic vom lucra din 7 august“, a mai declarat Carlo Ancelotti.

Real Madrid va debuta oficial pe 14 august, unde o va întâlnie Atalanta, în Supercupa Europei. Partida se va disputa la Varșovia și va putea fi urmărită pe canalele Digi Sport.

Etichete: carlo ancelotti , el clasico , real madrid barcelona , vinicius