Brest – Sturm Graz 2-1. Primul meci, prima victorie din istorie în Champions League

• SuperLiga: FC Botoșani – Gloria Buzău, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Oțelul Galați – Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport.

Brest – Sturm Graz 2-1

Primul meci din istoria lui Brest în Champions League a adus și prima victorie pentru echipa pregătită de Eric Roy (56 de ani).

Gruparea din Hexagon a început perfect partida, iar Hugo Magnetti a deschis scorul, în minutul 23. Prima repriză s-a terminat la egalitate, după ce Edimilson Fernandes și-a introdus mingea în propria poartă în ultimul minut.

Brest a dat lovitura în minutul 56 prin Abdallah Sima. Senegalezul a fructificat pasa primită de la Ludovic Ajorque și a adus victoria, dar și cele 3 puncte echipei sale.

• În etapa a doua, formația din Ligue 1 va juca în deplasare contra celor de la Salzburg, în timp ce Sturm Graz va primi vizita lui Club Brugge.

• 1950 este anul în care Stade Brestois 29 s-a înființat.

VIDEO cu rezumatul partidei

clasament1
Clasament UEFA Champions League / Foto: Flashscore
clasament2

Echipele de start

Brest: Bizot – Lala, Chardonnet, Coulibaly, Amavi – Camara, Fernandes, Magnetti – Faivre, Ajorque, Sima

Sturm Graz: Scherpen – Gazibegovic, Aiwu, Wutrich, Lavalee – Horvat, Stankovic, Kiteishvili – Boving – Biereth, Jatta

Screenshot 2024-09-20 000257
Notele primite / Foto: Flashscore

Etichete: franta , liga campionilor , champions league , brest , sturm graz , brest victorie