”Blestemul Harry Kane” continuă! Englezul a primit ”interzis” de la un spaniol care îl avertizase înainte de meci

• SuperLiga: FC BotoșaniOțelul Galați, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul PloieștiGloria Buzău, luni, 21:30, DGS 1

Ibericii au deschis scorul în minutul 47, prin Nico Williams, iar Cole Palmer a restabilit în minutul 73, la doar trei minute distanță de când a fost introdus pe teren.

Ulterior, Oyarzabal a dat lovitura în minutul 86, după ce a fost găsit excelent în careu de Marc Cucurella. Astfel, Spania a câștigat EURO 2024 și a devenit prima națională din istorie care reușește să câștige patru Campionate Europene.

Dani Olmo: ”I-am păstrat lui Harry Kane blestemul legat de câștigarea trofeelor și în Germania, nu plănuiesc să mă opresc acum”

Harry Kane, pe lângă faptul că este un jucător extrem de valoros și cu foarte multă calitate, este recunoscut pentru faptul că nu a reușit să câștige niciun trofeu în întreaga sa carieră, deși a ajuns la vârsta de 30 de ani.

Deși a marcat 351 de goluri în cele 559 de meciuri jucate la echipele de club, iar pentru Anglia a punctat de 66 de ori în 98 de meciuri, englezul nu a putut să-și treacă în CV niciun trofeu la nivel colectiv.

Căpitanul Angliei a ratat încă o ocazie în finala EURO 2024, pe care a pierdut-o împotriva Spaniei. Cu doar două zile înainte de finală, Dani Olmo, jucător iberic, declara: ”I-am păstrat lui Harry Kane blestemul legat de câștigarea trofeelor și în Germania, nu plănuiesc să mă opresc acum”.

În chiar primul meci al său la Bayern Munchen, Kane a pierdut Supercupa Germaniei în urma unui meci contra lui RB Leipzig, decis de hat-trick-ul lui Dani Olmo, scor 0-3.

Ibericul și-a ținut promisiunea și la partida cu Anglia, iar de scos în evidență este faptul că acesta a respins de pe linia porții un gol ca și făcut al Angliei undeva aproape de minutul 90.

Spain v England: Final - UEFA EURO 2024
Dani Olmo a salvat-o pe Spania în finala cu Anglia / Foto: Getty Images

Premiile acordate după finala EURO 2024, Spania – Anglia 2-1

Imediat după finala EURO 2024, UEFA a acordat cele mai importante premii. În afară de trofeu, mai mulți jucători au primit diverse trofee.

• Rodri a fost numit jucătorul turneului.
  • Lamine Yamal a fost desemnat cel mai tânăr jucător al turneului.
  • Nico Williams a câștigat premiul pentru omul meciului în finală.

La capitolul cel mai bun marcator, șase jucători au primit trofeul: georgianul Georges Mikautadze, germanul Jamal Musiala, slovacul Ivan Schranz, olandezul Cody Gakpo, spaniolul Dani Olmo şi englezul Harry Kane, cu câte 3 goluri.

Etichete: spania , harry kane , spania anglia , euro 2024 , dani olmo